Zdjęcie: Pixabay

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Dlatego, zanim dzieci rozpoczną naukę w szkole, Kliniczny  Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie proponuje im bezpłatne badania profilaktyczne.

Akcja „Zdrowy powrót do szkoły” to pomysł szpitala przy ul. Lwowskiej i Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jednego dnia, w jednym miejscu, będzie można sprawdzić czy dzieci mają wady postawy albo inne problemy, a specjaliści podpowiedzą co z nimi zrobić. Warto przynieść plecak szkolny. 

Podczas akcji będzie można sprawdzić czy dziecko ma np. skoliozę czy płaskostopie. Zajmą się tym fizjoterapeuci, pokażą też jak kontrolować postawę ciała, a w razie potrzeby pokierują do lekarza specjalisty. – Sprawdzą również czy dziecko prawidłowo nosi tornister, czy właściwie siedzi przy biurku – informuje Monika Moskal-Florek z KSW nr 2.

Ocenią, czy ma problem z otyłością, niedowagą albo niskorosłością. Przeprowadzą analizę składu ciała i przedstawią odpowiednią dietę. Wcześniej, parametry wzrostu, wagi, wskaźnika BMI zostaną naniesione na siatki centylowe. Na tej podstawie ustala się, czy zbadane parametry są proporcjonalne do wieku dziecka. W razie nieprawidłowości pokierują do właściwego lekarza. 

Skontrolują, czy dziecko ma prawidłowy poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze, prawidłową wydolność oddechową. – Sprawdzimy, czy wydolność płuc dziecka jest odpowiednia do wieku, wykonując pomiar PEFR-u – tłumaczą organizatorzy akcji.

Ratownicy medyczni i studenci pokażą, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy. Pielęgniarki podpowiedzą co zrobić po użądleniu przez osę, pszczołę czy szerszenia. I jak samemu pomóc dziecku w reakcji anafilaktycznej. Będą też zabawy i konkursy dla dzieci.

Na bezpłatne konsultacje trzeba się zapisać. Liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja telefoniczna: 17 86 64 340 lub 17 86 64 321 (pon.-pt.), w godz. 9:00-14:00. 

Akcja odbędzie się w sobotę (3 września), w Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży im. św. Jana Pawła II przy ul. Lwowskiej 60 (dojazd od ul. Leszka Czarnego). Początek o godz. 9:00, koniec planowany jest na godz. 13:00-14:00. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama