Bezpłatne kursy z rysunku, studium i rzeźby na Uniwersytecie Rzeszowskim

0
Reklama

Profesorowie malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego pomagają bezpłatnie adeptom sztuk plastycznych przygotować się do egzaminów praktycznych. Chcą ich ośmielić oraz dać możliwość zetknięcia się chociażby z malowaniem aktu z modela.

 

Marzysz o tym, aby twoje nazwisko zapisało się na artystycznych kartach historii? Chcesz, aby następne pokolenia zachwycały się  dziełami twojego autorstwa, tak jak dziś z zachwytem patrzymy na twórczość Claude Moneta, Leonarda Da Vinci czy Caravaggio?

Jeśli tak, to zapewne przez myśl przeszło ci nieraz, aby podjąć studia artystyczne. Dostać się na nie  jest łatwo, ponieważ wiążą się one chociażby z egzaminami praktycznymi, do których przygotowują m.in. kursy. Są dość drogą inwestycją dla początkujących artystów, więc nierzadko młodzi rezygnują z takiej formy przygotowania.

Dlatego też Uniwersytet Rzeszowski wychodząc naprzeciw młodym adeptom sztuki przygotował dla nich bezpłatne kursy plastyczne, które rozpoczęły się w miniony wtorek.

– Na lutowe spotkania zaproponowaliśmy kursy plastyczne ze szkicu wrażeniowego i studium pogłębionego aktu „z modela” – wyjaśnia dr hab., prof. UR  Marek Olszyński, prodziekan ds. promocji i Rozwoju w Wydziale Sztuki UR.

– Kursy te cieszą się dużym zainteresowaniem. Do połowy lutego mamy zapełnioną całą listę. Być może wolne miejsca znajdą się dopiero na zajęcia przeprowadzane 21 lutego – dodaje.

Aby zarezerwować sobie miejsce należy skontaktować się z Instytutem Sztuk Pięknych e-mailowo pisząc na adres: ispk@ur.edu.pl lub przyjść na kurs ze szkicu wrażeniowego, który odbędzie się 14 lutego.

– Tematyka, którą podejmujemy podczas kursów, jest przydatna podczas egzaminów wstępnych na wszystkie artystyczne uczelnie w Polsce – podkreśla prof. Olszyński.

– Ponadto, umożliwiamy również adeptom malarstwa dostęp do modela oraz możliwość stworzenia aktu. Jest to najbardziej skomplikowane, ponieważ trzeba narysować to, co się widzi, a nie to co się wie o modelu. Inną rzeczą jest to, że tym młodym ludziom pomagamy się nieco ośmielić, uświadamiając, że na egzaminach nikt od nich nie wymaga perfekcji. Służą one temu, aby zobaczyć potencjał młodych artystów – dodaje.

Kursy odbywają się pod opieką profesorów – Antoniego Nikla, Marka Olszyńskiego i Marka Pokrywki – pracowników Zakładu Malarstwa WS UR.

W marcu odbywać się będą z kolei kursy ze studium rzeźbiarskiego głowy w glinie, na które można zapisywać się bez przeszkód, ponieważ jest jeszcze dużo wolnych miejsc.

O tym, jak ważne są kursy plastyczne dla artystów, którzy w świecie sztuki stawiają pierwsze kroki, wie Urszula Chrobak, absolwentka Wydziału Sztuki w UR na kierunku malarstwo, która jest także fotoreporterką Rzeszów News. Urszula Chrobak jest laureatką licznych nagród w dziedzinie malarstwa, uczestniczką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, zbiorowych i międzynarodowych w Polsce i za granicą.

– Są one pomocne, ponieważ ważne jest, by mieć przy sobie kogoś, kto na początku rozwoju twórczego daje nam wskazówki, jak poprawnie się realizować. W przypadku aktu istotne jest zachowanie proporcji i anatomii, wówczas doświadczony artysta malarz robiąc korekty wskazuje właściwą drogę – uważa Urszula Chrobak.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: