fot: WSPIA
fot: WSPIA

W najbliższy czwartek (14 listopada) w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oficjalnie uruchomiona zostanie Klinika Prawa oraz Klinika Administracji. Będą to miejsca, w których mieszkańcy regionu skorzystają z bezpłatnych porad prawnych. Porady świadczone będą przez studentów pod opieką wykładowców uczelni. Uroczystość powołania studentów WSPiA do Klinik odbędzie się o godzinie 12:00 w Sali Konferencyjnej WSPiA. Gościem specjalnym będzie Maciej Szmigiero, zastępca dyrektora generalnego w Biurze RPO.

Otwarcie Klinik oraz wręczenie studentom aktów powołania połączone zostanie z wykładem Macieja Szmigiero oraz prof. Czesława P. Kłaka, opiekuna Klinik w WSPiA. Pierwszy z nich będzie mówił o „Dostępie do pomocy prawnej a działalność Rzecznika Praw Obywatelskich”, drugi o „Standardach świadczenia pomocy prawnej”.

Do pracy w Klinice Prawa i Klinice Administracji zgłosiło się kilkudziesięciu studentów WSPiA. Jak mówi prof. Czesław Kłak, opiekun Kliniki jest to doskonały wynik.

– Bardzo mnie cieszy, że tyle osób wyraziło chęć pomocy innym ludziom. Zbudowaliśmy mocny zespół młodych ludzi, którzy będą tu pracować. Są to głównie studentów IV i V roku „prawa” w WSPiA. W pracach Klinik pomagać będą również osoby, które studiują na II i III roku – tłumaczy prof. Czesław Kłak, wykładowca WSPiA. Dodaje, że są to osoby, które przeszły specjalny kurs i są bardzo dobrze przygotowane do udzielania porad prawnych i pomocy w ramach Klinik.

– Pamiętać należy, że praca w Klinice Prawa i Klinice Administracji to nie tylko pomoc ludziom potrzebującym, ale również doskonała forma praktyki, którą oferujemy naszym studentom. W czasie takiej praktyki spotykają się z prawdziwymi problemami prawnymi. Będą zastanawiali się jak je rozwiązać i jak pomóc osobom zgłaszającym się do Kliniki. Im więcej takich spraw rozpatrzą, tym później będzie im łatwiej w czasie prawdziwej pracy – mówi prof. Czesław Kłak.

Otwarcie Kliniki Prawa i Kliniki Administracji poprzedził specjalny kurs przygotowawczy. W czasie kursu studenci WSPiA poznali zasady funkcjonowania Klinik, udzielania porad prawnych oraz formułowania opinii prawnych. Kurs poświęcony był także podstawom psychologii i kontaktu z klientem, zasadom analizy i kwalifikowania stanów faktycznych oraz pismom procesowym.

Klinika Prawa oraz Klinika Administracji mieścić się będzie na parterze Budynku A Wyższej Szkoły Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Z bezpłatnej pomocy prawnej studentów uczelni będzie można korzystać od poniedziałku do czwartku.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Klinika Prawa

Uruchomienie Kliniki Prawa w Wyższej Szkole Prawa i Administracji jest efektem porozumienia zawartego przez Uczelnię z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Głównym celem Kliniki jest bezpłatne udzielanie porad prawnych osobom niezamożnym pod opieką pracowników naukowych WSPiA. Klinika pomoże również w rozwoju wiedzy prawniczej naszych studentów. Studenci WSPiA pracujący w Klinice, będą zajmować się m.in. wydawaniem opinii prawnych w indywidualnych sprawach z zakresu prawa administracyjnego, podatkowego i cywilnego. Celem Kliniki będzie również podniesienie świadomości i kultury prawnej mieszkańców Podkarpacia.

Klinika Administracji

Klinika Administracji jest miejscem, w którym osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z pomocy prawnej w sprawach z zakresu szeroko rozumianej administracji publicznej. Członkami Kliniki są studenci Kierunków Prawo i Administracja, oni też pod opieką pracowników naukowych WSPiA będą szukali rozwiązania konkretnej sprawy.

redakcja@rzeszow-news.pl

Zdjęcie: WSPiA

 

Reklama