Reklama

Mieszkańcy Rzeszowa, którzy nie ukończyli 55. roku życia i chorują na cukrzycę, mogą od dzisiaj (28 września) korzystać z bezpłatnych, profilaktycznych szczepień przeciw grypie.

Bezpłatne szczepienia odbywać się będą od godz. 9:00 do 18:00 lub do wyczerpania dawek w Centrum Medycznym „Medyk” przy ul. Szopena 1. Akcje bezpłatnych szczepień przeciw grypie odbywają się w 21 miastach w całej Polsce w ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy.

Wirus grypy może m.in. zaostrzać objawy poważnych chorób przewlekłych i prowadzić do zagrażających życiu powikłań, dlatego niezwykle istotne jest poddawanie szczepieniom ochronnym. Są one wskazane przede wszystkim osobom leczącym się na choroby układu krążenia i oddechowego, diabetykom, kobietom w ciąży oraz dzieciom i osobom starszym.

– Grypa jest chorobą, która może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań. Szczególnie narażone są osoby leczące się z powodu cukrzycy. Występujący u nich podwyższony poziom glukozy we krwi oraz zaburzenia wodno-elektrolitowe, zwiększają ryzyko zakażenia wirusem grypy – mówi lek. med. Krzysztof Przyśliwski, konsultant wojewódzki ds. zdrowia publicznego.

Grypa może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Dlatego warto poddać się szczepieniu i zabezpieczyć się przed sezonem grypowym. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi ok. 70-80 proc. To najbardziej efektywna, a przy tym bezpieczna i tania metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy.

– Koszt szczepionki to około 30-40 zł, natomiast cena jaką poniesiemy w trakcie leczenia zaawansowanych już objawów grypy oraz jej powikłań, jest nieporównywalnie większa. Każda szczepionka zmniejsza nie tylko możliwość zachorowania, ale też ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa grypy. Szczepiąc się, chronimy więc nie tylko siebie, ale również naszych bliskich. Nie ma na co czekać, lepiej zapobiegać niż leczyć – twierdzi prof. dr hab. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

W poprzednim sezonie grypowym na Podkarpaciu przeciwko grypie zaszczepiło się ponad 57 tys. osób. Zanotowano wtedy prawie 60 tys. przypadków zachorowań na grypę – o 30 proc. więcej niż w sezonie 2013/2014.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama