Zdjęcie: Fotolia / Materiały prasowe

– Warto zadbać o zdrowie i życie swoich córek – przekonuje Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie, który przeprowadzi darmowe szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla mieszkanek podrzeszowskiej gminy Boguchwała.

Władze Boguchwały zdecydowały, że z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), mogą skorzystać wszystkie dziewczyny z rocznika 2006, które są zameldowane na terenie gminy. Organizatorzy akcji przewidują, że z bezpłatnych szczepień w ramach Gminnego Programu Ochrony i Profilaktyki Zdrowia Mieszkańców Gminy Boguchwała, będzie mogło skorzystać ok. 90 11-latek.

Boguchwała jest trzecią na Podkarpaciu gminą, po Leżajsku oraz Rymanowie i pierwszą w powiecie rzeszowskim, która postanowiła aktywnie wspierać profilaktykę nowotworową i zabezpieczyć nastolatki przed wirusem HPV.

– Dzięki szczepieniom wyeliminowano już część chorób, które zabijały kiedyś dzieci. Szczepienia przeciwko HPV spowodują, że wiele dziewcząt w przyszłości będzie mogło uniknąć raka szyjki macicy. Szczepionki przeciwko wirusowi HPV są stosowane od 2006 roku, a ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone w badaniach klinicznych – mówi prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie rozpoczęły życia intymnego. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz światowych i polskich towarzystw ginekologicznych, zalecane są one dziewczętom w wieku 11-14 lat. Wykonuje się je powszechnie w wielu krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii.

Bezpłatne szczepienia na terenie gminy Boguchwała przeprowadzi Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie w swojej przychodni przy ul. Doktora Tkaczowa 169 w Boguchwale. Rejestracja na szczepienia pod numerem telefonu: 17 871 44 44. Można również zarejestrować się pisząc na adres e-mail: boguchwala@zoz2-rzeszow.med.pl

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dziewczynki szczepione będą tzw. szczepionką czterowalentną, która zabezpiecza nie tylko przed rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytnicy, ale również przed brodawkami narządów płciowych. Pierwsza dawka podana zostanie w maju. Pełen cykl wymaga podania trzech dawek szczepionki. Ostatnia dawka przypada sześć miesięcy po pierwszym szczepieniu, warto więc nie zwlekać z podjęciem decyzji i udać się z córką do punktu szczepień.

Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, w trakcie swojego życia spotyka się z nim ponad 70 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to wciąż ok. 1200 zł. Wielu rodziców nie stać na sfinansowanie szczepienia swoich dzieci, dlatego gmina Boguchwała zdecydowała się pokryć koszty akcji.

Wirusem brodawczaka można się zakazić bardzo łatwo. Wiele kobiet myśli, że ten problem ich nie dotyczy, bo nikt w ich rodzinie nie chorował. Bagatelizują konieczność regularnych wizyt u lekarza ginekologa oraz badań cytologicznych – szybkich i bezbolesnych, pomagających wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium.

Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z innych miast i gmin, które od kilku lat są szczepione z budżetów samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama