Zdjęcie: Światowa Organizacja Zdrowia

Od maja w Rzeszowie bezpłatne testy na obecność HIV będą przeprowadzane w budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. I częściej, bo dwa razy w tygodniu.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, w którym wykonywane są testy, działał do tej pory przy ulicy Podkarpackiej 1 w Przychodni Akademickiej Centrum Medycznego „Medyk” w Rzeszowie. Prowadzi go Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w Zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat” z Krakowa. Punkt był czynny raz w tygodniu – w soboty od godz. 11:30 do 16:00.

Od maja Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny zostaje przeniesiony do budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Wierzbowej 16 (pokój nr 12). Punkt będzie czynny częściej, bo dwa razy w tygodniu – w środy w godz. 15:15-18:15 oraz w soboty 11.30-14:30.

– Pozwoli to na szybsze uzyskiwanie wyników przez osoby przychodzące wykonać test oraz większą możliwość wyboru pasującego terminu – twierdzi Maria Brodzikowska ze Stowarzyszenia „Jeden Świat”.

Aby skorzystać z bezpłatnego testu na obecność HIV nie trzeba się wcześniej umawiać, ani podawać danych. Wystarczy przyjść do PKD w godzinach jego otwarcia. Dodatkowe informacje na temat Punktu można uzyskać dzwoniąc na numer 513 652 351 w godzinach 12:00-16.00 (w każdy wtorek) i czwartek od 10:00 do 14:00. Można też wysłać e-maila na adres: pkd.rzeszow@gmail.com.

W Punkcie pomocy udzielają wykwalifikowani doradcy, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości związane z ryzykiem zakażenia HIV i udzielą profesjonalnych porad przed oraz po przeprowadzonym teście, wyjaśnią co oznacza wynik oraz określą, czy jest on ostateczny i wiarygodny. Anonimowość zapewnia system kodowania osób przychodzących do PKD.

Aby przyjść na test nie trzeba być na czczo. Wyniki otrzymuje się podczas następnej wizyty. Test polegający na pobraniu krwi poprzedzony jest rozmową z doradcą. Na tej podstawie doradca szacuje, czy zaistniało ryzyko zakażenia HIV oraz czy wynik testu będzie ostateczny, czy też należałoby go powtórzyć.

Wynik ujemny wykonany minimum trzy miesiące po sytuacji, która mogła narazić na zakażenie oznacza, że osoba nie jest zakażona HIV. Wynik dodatni testu przesiewowego musi zostać zweryfikowany jeszcze inną metodą (testem potwierdzenia Western-Blot). Jeśli kolejny test da również wynik pozytywny oznacza to, że osoba jest zakażona HIV.

Rozmowa z doradcą oraz pobranie krwi trwa około 15 minut.

Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do śmierci. Z rozpoznanym i kontrolowanym zakażeniem można normalnie żyć, pracować, uczyć się, mieć partnerów i dzieci, jednak warunkiem jest to, że trzeba o zakażeniu wiedzieć.

– Test powinna rozważyć każda osoba, która choć raz miała w swoim życiu partnera seksualnego, który nie wykonywał testu lub nie wiadomo, czy go wykonywał. Ryzykowny może być również kontakt uszkodzonej skóry z krwią innej osoby, której wyniku nie znamy. W związku z tym, że kobieta zakażona HIV, która wie o swoim zakażeniu może urodzić zdrowe dziecko, test zalecany jest także każdej kobiecie w ciąży – dodaje Maria Brodzikowska.

Według najnowszych danych w Polsce zakażenie HIV wykryto u prawie 20 tys. osób, ale szacuje się, że jest to zaledwie 30 proc. wszystkich zakażeń. 70 proc. osób nie wie, że jest nosicielem wirusa HIV. W 2014 r. na Podkarpaciu wirusa wykryto u 28 osób, AIDS u jednej osoby, jedna osoba zmarła.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama