Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

209 mln złotych – w takiej wysokości kredyt przyznał Bank Gospodarki Krajowej na ratowanie dwóch klinicznych szpitali wojewódzkich w Rzeszowie: przy ul. Lwowskiej oraz ul. Szopena.

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 przy ul. Szopena dostanie 72 mln zł kredytu, w KSW nr 2 przy ul. Lwowskiej – 137 mln zł. Obie placówki są zarządzane przez samorząd podkarpacki. Szpital przy ul. Szopena miał być przekształcony w szpital uniwersytecki, ale nie zgodził się na to Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego. Władzom Podkarpacia trudno się z tym pogodzić.

– Decyzją Senatu UR jesteśmy rozczarowani. Podkarpacka służba zdrowia straciła szpital uniwersytecki. Miałby on dostęp do nowych źródeł finansowania inwestycji, procedur specjalistycznych. Tego na Podkarpaciu nie będzie. Nasi pacjenci będą wyjeżdżali do innych szpitali, a w ślad za tym będą wędrowały pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia – twierdzi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

Samorząd podkarpacki twierdzi, że zablokowanie przekształcenia KSW nr 1 w szpital uniwersytecki nie wstrzyma planów modernizacji placówki. W szpitalu planowane są inwestycje na ponad 100 mln zł, kolejne 22 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego zostanie przeznaczone na wysokospecjalistyczny sprzęt do leczenia chorób nowotworowych, m.in. na zakup czwartego akceleratora. 

Ale oba rzeszowskie szpitale wojewódzkie są potwornie zadłużone. Oba są na etapie wdrażania restrukturyzacji. Coraz częściej mówi się, że bez zwolnień pracowników się nie obejdzie. Na razie szpitale dostaną pokaźny zastrzyk gotówki na spłacanie długów – łącznie otrzymają one kredyt w wysokości 209 mln zł do spłacenia w ciągu 25 lat z niewielkim oprocentowaniem – 2,5.

Podkarpacie jest pierwszym regionem w Polsce, w którym Bank Gospodarki Krajowej przyznał kredyt na ratowanie szpitali. – Pozytywnie oceniliśmy programy naprawcze obu szpitali. Zabezpieczeniem jest poręczenie samorządu województwa podkarpackiego – mówi Beata Rapa, dyrektor regionalny BGK w Rzeszowie. Umowy kredytowe zostaną podpisane 29 grudnia br.

Kredyt udzielony przez BGK pozwoli obniżyć koszty działalności szpitali o około 10 mln złotych rocznie. Te pieniądze będą przeznaczone na leczenie pacjentów – zapowiada Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego, odpowiedzialny za służbę zdrowia w naszym regionie.

Kredyt na spłatę długów jest jednym z elementów restrukturyzacji klinicznych szpitali. – Korzyścią zaciągnięcia tego kredytu jest przede wszystkim to, że obniżymy koszty obsługi swojego długu. Obecnie wynoszą one rocznie ok. 8 mln zł. Przy tym kredycie koszty powinny spaść do ok. 3,5 mln zł. Zaoszczędzimy ok. 4,5 mln zł – przewiduje Krzysztof Bałata, dyrektor KSW nr 2 w Rzeszowie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama