Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Badania i konsultacje dotyczące wczesnej diagnostyki i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego oraz podstawy profilaktyki raka jądra odbędą 18 listopada w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.

USK przyłącza się do światowej akcji kampanii „Movember”, której znakiem rozpoznawczym są wąsy, jakie mężczyźnie zapuszczają w listopadzie na znak solidarności z mężczyznami chorymi na nowotwory. Kampania zachęca także do badań profilaktycznych w kierunku dwóch typowo męskich nowotworów – raka jąder i raka prostaty.

Nazwa akcji „Movember” to zlepek dwóch angielskich słów: „moustache” („wąsy”) oraz „November” („listopad”). 

18 listopada w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie odbędą się badania i konsultacje dotyczące wczesnej diagnostyki i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego, a Stowarzyszenie Onkologiczne Sanitas przedstawi podstawy profilaktyki raka jądra i przygotuje upominki. 

Prostata, to niewielki narząd wielkości kasztana, położony poniżej pęcherza moczowego i otaczający cewkę moczową. Jego przerost powoduje uczucie parcia na pęcherz, utrudnia oddawanie moczu, zwęża jego strumień i zaburza erekcję. Łagodne powiększenie stercza jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego u mężczyzn.

Innym bardziej niebezpiecznym schorzeniem jest nowotwór gruczołu krokowego. Choroba, która przez długi czas może przebiegać bezobjawowo nawet w fazie zaawansowanej. Często dopiero tak niepokojące sygnały jak obecność krwi w moczu, nasieniu, bóle w okolicy krocza czy zatrzymanie moczu, skłaniają do wizyty u lekarza.

Choroba ta powstaje niezależnie od łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Dlatego też pacjenci leczeni z powodu łagodnego rozrostu krokowego, muszą się okresowo kontrolować, ponieważ nie ma leków, które by zapobiegły wystąpieniu raka gruczołu krokowego.

– Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pośród nowotworów będących przyczyną zgonów
u mężczyzn w Polsce – tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektor USK. – Aż 10 proc. panów po 50 roku życia jest zagrożonych rozwojem tej choroby, a z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania rośnie.

Czynnikami ryzyka są także rodzinne obciążenie chorobą, otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze i potrawy mięsne. W ubiegłym roku, w Polsce było ponad 19 tysięcy rozpoznań, co stawia tę chorobę na pierwszym miejscu wśród chorób nowotworowych mężczyzn.

Wczesne wykryty rak prostaty pozwala na podjęcie właściwej terapii, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Wystarczy wykonać nieskomplikowane badania u specjalisty i pomiar antygenu swoistego dla prostaty – PSA. Obecnie pomiar PSA znajduje się w pakiecie badań, które bezpłatnie i szybko można zrealizować w ramach programu Profilaktyka 40+.

18 listopada, od 9:00 do 13:00, w Podkarpackim Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie będzie można skorzystać z badań diagnostycznych raka gruczołu krokowego. Urolodzy będą opierać się na analizie dostarczonych przez pacjentów wyników badań i badaniu fizykalnym, a w przypadku wskazań, także zleceniu dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 17 866 62 68.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama