Reklama

Po Rzeszowie kursują już – a może raczej na razie – dwa autobusy z zamontowanymi  biletomatami. Zarząd Transportu Miejskiego chce również zainstalować kilka kolejnych biletomatów stacjonarnych.

Instalacja ma się odbyć w tym tygodniu. Biletomatów ma być sześć.

– Postawimy je przy przystankach w ścisłym centrum miasta, pewnie na Piłsudskiego, Lisa Kuli… – słyszymy w ZTM. – Nadal trwają testy. Gdyby coś się działo, chcemy je mieć w miarę blisko od nas, żeby szybko móc reagować.

A to możliwe, bo pierwsze dwa urządzenia, np. biletomat pod Galerią Rzeszów, pracowały początkowo sprawnie, później jednak się zbuntowały.

Docelowo w całym mieście ma stanąć 38 stacjonarnych biletomatów. ZTM ma ich już 29, dziewięć kolejnych ma być dokupionych. Urządzenia pojawią się także na oddalonych od centrum osiedlach.

80 biletomatów w autobusach

W te mobilne, wyposażonych zostanie 80 zakupionych przez miasto mercedesów i autosanów. ZTM także chce je zacząć już montować. Ich obsługa jest prosta. Przynajmniej jeśli chodzi o zakup biletu za gotówkę. Urządzenie praktycznie samo prowadzi pasażera krok po kroku.

Na razie nie można w biletomatach dokonywać zakupu biletów kartą płatniczą. To jeszcze melodia przyszłości.

Gdyby ktoś tak bardzo chciał przejechać się po Rzeszowie autobusem z biletomatem i przy okazji z niego skorzystać – a nie zawracać głowę kierowcy sprzedażą biletu – to podpowiadamy: polujcie np. na autobus mercedes, zasilany gazem, o numerze bocznym 836.

Z montażem wszystkich urządzeń ZTM musi zdążyć do końca czerwca. Wtedy ma się zakończyć wdrażanie w mieście Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego. RIST jest jednym z elementów dużego – wartego ponad 330 mln zł – miejskiego programu transportowego.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: