Reklama

Nie musisz wychodzić z domu, żeby kupić bilet 5-dniowy, miesięczny, semestralny, sieciowy lub na konkretną trasę. Wystarczy, że masz aktywną Rzeszowską Kartę Miejską. Bilet okresowy bez karty możesz zamówić także na telefon.

[Not a valid template]

 

Za bilety okresowe na przejazd autobusami MPK można teraz płacić przez internet i bilety zapisywać na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej. Stolica Podkarpacia powoli rezygnuje z dotychczasowych form biletów 5-dniowych, miesięcznych, semestralnych, sieciowych i trasowanych.

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym bilety okresowe obowiązują na dotychczasowych zasadach. Od 12 grudnia wszystkie rodzaje biletów okresowych będą zapisywane tylko na e-karcie.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie szacuje, że jest jeszcze kilka tysięcy posiadaczy biletów okresowych, którzy jeszcze nie wyrobili Rzeszowskiej Karty Miejskiej. Wydawane jest ona bezpłatnie w Punktach Obsługi Podróżnego ZTM. Osoby mające uprawnienia do bezpłatnych przejazdów autobusami MPK także mogą sobie wyrobić e-kartę bez żadnych opłat.

Piotr Kalita, kierownik działu sprzedaży, kontroli i windykacji w ZTM, mówi, że e-karta ułatwia życie pasażerom. – Odpada wożenie dokumentów, legitymacji. Wystarczy karta miejska z zapisanym uprawnieniem i dowód tożsamości – mówi Kalita,

Nowością, którą wprowadził ZTM, jest płacenie za bilety okresowe przez internet. Nie trzeba stać w kolejkach w POP-ach. Przede wszystkim bilety można kupić w każdej chwili.

– Jedząc kaszankę, wieczorem przed zaśnięciem, po wyjściu z kina, albo w jakiś innych nietypowych czynnościach w trakcie dnia, będzie można przypomnieć sobie: „Nie kupiłem biletu, a jutro mnie, żonie, narzeczonej, chłopakowi, czy dziecku kończy się bilet”. Taką rzecz możemy wykonać od ręki. Nieważne, czy to niedziela, czy jest po zamknięciu już naszych punktów – mówi Łukasz Dziągwa, wicedyrektor ZTM w Rzeszowie.

Jak kupić bilet okresowy przez internet?

1. Wejdź na stronę ebilet.erzeszow.pl/Rejestracja i wypełnij wniosek.

2. Zaloguj się na stronie ebilet.erzeszow.pl/Logowanie na swoje konto podając numer posiadanej karty oraz hasło podane podczas rejestracji karty.

3. Przejdź do zakładki „Doładuj kartę”.

4. Wybierz rodzaj biletu „Bilet okresowy”.

5. Wybierz parametry biletu w zakładce „Bilet okresowy”.

6. Dokonaj płatności za bilet przy wykorzystaniu dwóch możliwości

7. Karty Płatniczej, np. Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro itp.

8. Szybkiego przelewu internetowego.

Potem transakcja zapisana jest w bazie ZTM, należy później przenieś zakupiony bilet na Rzeszowską Kartę Miejską. Dokonać tego można w kasownikach.

Jak?

1. Na kasowniku kliknij przycisk „Zapisanie biletu”.

2. Przycisk zostanie zaznaczony. Masz około 5 sekund na włożenie RzKM w szczelinę kasownika. Jeśli nie zdążysz, kasownik wraca do stanu normalnego.

3. Jeśli zdążysz włożyć kartę w kieszeń kasownika, to kasownik pobierze informacje o doładowaniach internetowych e-karty z autokomputera i wyświetli komunikat: „Trwa aktualizacja. Nie wyjmuj karty”

4. Jeśli zobaczysz komunikat „Przeniesiono 1 transakcję. Wyjmij kartę”, to oznacza, że twój bilet znajduje się na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej.

ZTM obiecuje, że jeszcze w tym roku przed świętami Bożego Narodzenia będzie można także doładować e-kartę za pośrednictwem biletomatu. Ta opcja jest w tej chwili instalowana w biletomatach. Dopiero połowa z 38 urządzeń stacjonarnych posiada taką możliwość. 80 biletomatów w autobusach ma już wgrane doładowanie karty.

– Mamy jeszcze problemy z włączeniem kolejnych funkcji. Wydawało nam się, że to będzie proste, napotkaliśmy pewne błędy. Usuwamy je na bieżąco. Co innego jest komuś nie wydać 2 zł. a co inny, gdy komuś „połknie” 100 zł i udawać, że nic się nie stało – twierdzi Dziągwa.

Jeśli nie e-karta, to smartfon

ZTM wprowadził także możliwość zamawiania biletów okresowych za pośrednictwem strony internetowej zbiletem.pl przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych.

– To usługa dla takich osób, które bywają w Rzeszowie czasowo, np. na miesiąc. Wyrabianie e-karty mija się wtedy z celem. Rozwiązaniem jest kupno biletu przez smartfona – mówi Piotr Kalita.

Wystarczy wejść na stronę www.zbiletem.pl/rzeszow. Za bilet płacimy przelewem lub kartą płatniczą. Na smartfona pobieramy aplikację mobilną zbiletem. Bilet przechowujemy w smartfonie. Podczas kontroli wystarczy pokazać bilet na ekranie telefonu.

W tej ofercie dostępne są bilety pięciodniowe, miesięczne i semestralne. Można je kupować 24 godziny na dobę przez cały tydzień – bez żadnych formalności, bez konieczności rejestracji czy wizyty w punkcie kasowym.

Można też kupić bilet dla innej osoby, np. dla dziecka, płacąc ze swojego konta. Aplikacja dostępna jest na dowolnym smartfonie z systemem Android, iOS lub Windows Phone. Kiedy wyczerpie ci się bateria w smartfonie, wystarczy pokazać kontrolerowi dokument z numerem PESEL.

– Klient decyduje, który nośnik jest dla niego wygodny. To kolejny krok, żeby mieszkańców zachęcić do korzystania z transportu publicznego – mówi Miłosz Olejniczak z firmy zbiletem.pl.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.