Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Biskup rzeszowski Jan Wątroba znalazł się na liście biskupów, który ukrywali księży-pedofilów w polskim Kościele. Listę opracowała Fundacja “Nie lękajcie się”.

Lista zawiera 24 nazwiska hierarchów. Została dołączona do raportu dotyczącego pedofilii w polskim Kościele. Fundacja “Nie lękajcie się” w środę raport przekazała w Watykanie papieżowi Franciszkowi, który obiecał, że zapozna się z dokumentem. Opisano w nim przypadki, jak w polskim Kościele najważniejsi hierarchowie problem pedofilii zamiatali pod dywan. 

Raport dotyczy tylko tych spraw, które trafiły do sądu. “Chcemy pokazać odpowiedzialność hierarchów polskiego kościoła, którzy podejmowali konkretne decyzje służące chronieniu sprawców przed odpowiedzialnością karną – a nie dobru gwałconych i molestowanych dzieci” – poinformowała Fundacja “Nie lękajcie się”.

Na liście 24 hierarchów, którzy ukrywali pedofilię lub przenosili księży-sprawców, są nazwiska m.in. kard. Kazimierza Nycza, a także arcybiskupów: Sławoja Leszka Głódzia Tadeusza Gocłowskiego, Henryka Gulbinowicza, Henryka Hosera, Józefa Paetza, Józefa Michalika, czy biskupa Alojzego Orszulika oraz Jana Wątroby, który na czele diecezji rzeszowskiej stoi od 2013 roku. 

Wątek bp. Wątroby, który Fundacja “Nie lękajcie się” opisała w raporcie, dotyczy księdza Romana J., założyciela katolickiego Radia Via w Rzeszowie, byłego już proboszcza parafii we wsi Mała koło Ropczyc. Prokuratura oskarżyła go o to, że molestował seksualnie co najmniej cztery dziewczynki, które uczył lekcji religii. To głośna sprawa, która dla ks. J. skończyła się w 2012 roku prawomocnym wyrokiem dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery lata. 

W 2016 roku bp Jan Wątroba wydał pozasądowy dekret, w którym postanowiono odstąpić od wymierzenia ks. Romanowi J. kary kanonicznej i przywrócono go do pracy duszpasterskiej. Biskup rzeszowski stwierdził wtedy, że wina ks. J. jest “wątpliwa”, mimo, że był już wtedy prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Według bp. Wątroby, ks. Roman J. został już “przez władze świecką dotkliwie ukarany”. 

Bp Jan Wątroba uznał, że wystarczającą karą w kościelnych procedurach dla ks. Romana J. było to, że stracił on funkcję proboszcza parafii w Małej. “Media zszargały jego dobre imię, którego jednak nie utracił wobec ludzi, z którymi pracował” – napisał bp Wątroba. Ks. Roman J. został przeniesiony do parafii w Kraczkowej, parafian wcześniej nie poinformowano o wyroku za molestowanie seksualne.  

Pełny raport na temat pedofilii w polskim Kościele i ukrywania jej przez duchownych jest dostępny na stronie internetowej Fundacji “Nie lękajcie się”, zrzeszającej ofiary księży-pedofilów. Z raportem możecie się zapoznać także TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

27 KOMENTARZE

 1. Dlaczego pisze się o Kościele, przecież problem dotyczy księży – to są ludzie, którzy nie są wyjęci spod prawa. Kościół to Dom Boży, który nie jest niczemu winny. Wszędzie są “czarne owce” ale widać, że w tym środowisku wychodzi duży problem. My owieczki temu się przyglądamy jako opinia społeczna. Myślę, że Sądy w Polsce z tym problemem sobie poradzą. A społeczeństwo więzienne rozliczy molestratora …

 2. Haha, nikt nie wie…. Jak wie moja teściowa I sąsiadka, to na pewno wszyscy już wiedzą. A ksiądz Paweł, był opiekunem domu parafialnego, który należy do kurii, więc był jej pracownikiem. Siostry zakonne też u nas posługują i nie są wymienione na stronie parafii.

 3. A jak to wygląda w praktyce na naszym Rzeszowskim podwórku ? O naszym księdzu Pawle T. z parafii św. Mikołaja w Rzeszowie głośno było rok temu kiedy pisały o nim ogólnopolskie media. Jak do sprawy podszedł kościół ?

  Otóż wierni z owej parafii dowiedzieli się że ksiądz Paweł jest chory i trafił do domu opieki bodajże w Słocinie – były odprawiane msze w jego intencji! Wierni nie dowiedzieli się absolutnie nic (większość mieszkańców Przybyszówki nie wie co się stało). Czy modlono się za ofiary? Oczywiście że nie – lepiej po cichu bo mogłyby się znaleźć inne ofiary.

  Ale jednak coś się stało otóż parafia wygumkowała w miarę skrupulatnie jakiekolwiek wzmianki o istnieniu tego księdza ze swojej strony parafialnej, wykasowano problem 🙂 Wywalono go nawet z rubryki “księża dawniej posługujący naszej parafii”.

  A co zrobili przez rok nasi biskupi rękoma kurii diecezjalnej rzeszowskiej która zajmuje się sprawą ? Wystarczy wejść na stronę Kurii Rzeszowskiej–> Osoby –> Duchowni –> strona 6 i proszę- włos z głowy nie spadł.

  Tak w praktyce wygląda oczyszczanie się Kościoła.

 4. Informacja z FB:

  OŚWIADCZENIE W SPRAWIE ODWOŁANIA SPEKTAKLU “#chybanieja”

  Dwa tygodnie przed planowaną premierą spektaklu “#chybanieja” w Teatrze Maska w Rzeszowie poinformowano nas, że do premiery nie dojdzie, ponieważ nie pozwolił na to prezydent Rzeszowa. Zespół i realizatorzy zostali poinformowani przez dyrekcję Teatru, że decyzja zapadła po interwencji Kurii.
  Jeden z wątków spektaklu dotyczy spraw w Kościele, o których debatuje właśnie kongres w Watykanie. Sprawa jest dla nas tym bardziej zaskakująca, że nie jest on przeprowadzony w sposób agresywny, czy konfrontacyjny.
  Tę radykalną cenzorską decyzję podjęto bez obejrzenia spektaklu i bez żadnych konsultacji, czy rozmów z twórcami.
  Dyrekcja teatru poinformowała publicznie zespół, że statutowym zadaniem Teatru Maska jest produkcja spektakli dla dzieci i młodzieży, dodając, iż jest to jedynie oficjalny pretekst odwołania premiery i przerwania prac nad spektaklem. Dyrektor Jacek Popławski uczestniczył w próbie, podczas której zapoznał się z całością sztuki i koncepcją spektaklu i zaakceptował je, po czym potwierdził ustne umowy z twórcami.
  Przyczyny, dla których przerywa się prace nad spektaklem uważamy za uwłaczające Teatrowi i jego publiczności, Miastu, Kościołowi oraz polskiemu prawu. Chcemy ten spektakl dokończyć.
  Uważamy, że ingerencja władz miasta jest bulwersująca.
  Robimy rzecz między innymi o sprawach, które zamiatano pod dywan i kneblowano usta osobom, które próbowały o tym mówić, o ludziach, których obmacywano i w majestacie instytucji nakazywano im milczenie. Okazuje się, że władze miasta postanowiły siebie i nas wpisać w tę historię.

  Artur Pałyga, autor tekstu
  Paweł Passini, reżyser
  Daniel Moński, kompozytor
  Zespół aktorski i realizatorzy spektaklu “#chybanieja”

 5. o górze mówi się w “” to po pierwsze, po drugie, nie stwierdzam faktów póki nie jestem ich pewny, po trzecie kościół bardzo się mija z tym co być może jest naprawdę. A to że sprawiedliwość jest wie pewnie każdy, nie raz mówi się, że “karma” wróciła. NIe ma to znaczenia w jakiej formie, kiedy i gdzie się to stanie. I nie patrz na mój nick bo tu można wpisać co się chce

 6. Raczej “parafianów” bo to sie podobnie odmienia jak “baranów”, a nie… to owieczki były. A nie ważne….A tak przy okazji: hasło ze słownika wyrazów obcych “parafianin – przestarzałe: człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony.” Tym dla nich byliście i jesteście.

 7. Gdzie u góry? W atmosferze? W kosmosie? Jesteście tak dziecinni że szok. Bozia zrobi z nimi porządek i wyśle do diabełka, tak? Zero w was świadomości kim i czym jest Bóg. KK i inne sekty religijne przez wieki sprawiły, że nawet jak z nimi się nie zgadzacie, to używacie retoryki którą w was wpoili. Teraz nie odpowie karnie za ten obrzydliwy czyn, no ale przecież jest sprawiedliwość w niebie i tam odpowie. Tam bedzie cierpiał. A ofiara od razu z aniołkami bedzie śpiewać bo tu na ziemi cierpiała.

 8. Gdyby kościół miał choć odrobinę chęci oczyszczenia się z tego to po takiej wypowiedzi biskupa papież powinien natychmiast obydwu ekskomunikować i usunąć ze stanu kapłaństwa a skoro tak się nie stało to nie mam pytań. A swoją drogą tu noga być nadal księżmi ale tam u góry zapłacą za swoje czyny. Szerzą wśród ludzi wiarę w sąd ostateczny a to co czynią niektórzy pokazuje że sami w niego nie wierzą.

 9. Tragedia tragedia goni tragedie, ja osobiście znałem dwa przypadki takich księży, potem ich szybko przenosili a dzieci zostali same sobie, moim zdaniem takie same wiezienie im się należy a w więzieniach tam się nimi zajmą. Najgorsze że partia rządząca to popiera a pewnie nie z jednym księdzem się bawi.
  Zero tolerancji i zero dofinansowania, szybko zobaczą że to nie jest kawał chleba a nie żyją jak króle.
  Amen

 10. W artykule jest mowa o wyroku za molestowanie, nie za pedofilie? To jest to samo, ofiara bylo dziecko? I tak sobie lewaczki rozkrecaja akcje na bazie fake news. Zupelnie jak nsdap. Nie chodzi o dobro dzieci, chodzi i zniszczenie katolikow.

 11. Należy zmienić nazwy Parku Papiesego i ulicę Jana Pawła 2 . A jeżeli bernardyni pomogą w zburzeniu pomnika i symbolu Rzeszowa Wielkiej C. To trzeba podobnie będzie postąpić z pomnikiem papieża i zrobić jak w Gdańsku zrobiono z pomnikiem ks. Jankowskiego!

  Sznur na głowę i wyrwać z cokołu.

 12. Wątroba to prawdziwe nazwisko czy ksywa z seminarium na kleryka który ostro łoił a miał ten organ zdrowszy niż reszta?

 13. Co robi biskup gdy dowiaduje się że ksiądz zgwałcił dziecko? Stara się sprawę wyciszyć. Księdza ukrywa się na Słocinie w Rzeszowie. A gdy media przestają się interesować to ksiądz dostaje nową parafię w innyn województwie. W Polsce może i duży procent wierzących ale z takim Kościołem i z takim tuszowaniem nikt nie chce mieć nic wspólnego. Jeśli dziś rodzice nie chodzą do kościoła to ich córki i synowie też nie pójdą a dzieci tych dzieci już nie będą identyfikować się z tą religią.

 14. Nic nowego, zaraz ludzie w kościele i dzieci na lekcji religii usłyszą, że to brutalny atak na kościół i wiarę, związany z antypolskim przemysłem pogardy, i będzie po staremu…

 15. Dopiszę że po tym jak “nasz” znalazł się na liście osób które ukrywyał pedofilię zawieszę małe buciki na nowym kutym ogrodzeniu żeby i inni uważali z kim mają do czynienia. Tylko to działa na tę grupę jak kubeł zimnej wody. Czytałem że w jednej parafii w Łodzi ludzie tak zaczęli wieszać buciki w takich ilościach jak kłótki zakochane pary na mostach i CAŁE ogrodzenia już w bucikach a oni się zamknęli i już nawet nie odcinają tak tego dużo i tak im wstyd.

 16. Dlatego od ponad 10 lat nie chodzę do kościoła. Niedawno na pytanie księdza czy przyjmiemy wizytę duspasterza odpowiedziałem że nie bo mam w domu małe dzieci potem dostałem kolejne pytanie czy jestem wierzący na które odpowiedziałem – zawsze wierzyłem w Boga ale w księży już nie i to był koniec wizyty. Na mojej ulicy może z 2 osoby wpuściły księdza a w kilku blokach nie przeszedł nawet próby z domofonem 🙂

  Tak zwykli ludzie reagują na pedofilie w Kościele i jedyną karę jaka ich spotyka przenoszenie do innej parafii gdzie ludzie nie wiedzą co im biskup zszykował. Jeszcze z jedno dwa pokolenia i w Rzeszowie kościoły będą świecić pustkami i będą je przerabiać na mieszkania jak w Anglii.

 17. Sam nie mogłem uwierzyć w winę Jurczaka, bije sie w piersi… Chciałbym doczekać czasów kiedy Polska będzie naprawdę świeckim państwem. Powinniśmy zerwać konkordat jak najszybciej. Miejsce księzy jest w kościele a nie w polityce czy biznesie. Wystarczy tej hipokryzji i zakłamania. Mówie to jako wierzący katolik, wierzący w Boga, ale broń Boże w kościół polski.

Comments are closed.