Reklama

Dr Krzysztof Prendecki, rzeszowski socjolog, został laureatem „Złotej Ryby”, przyznawanej przez Fundację Macieja Rybińskiego. Prendeckiego nagrodzono za felieton na Rzeszów News.

„Złote Ryby” przyznawane są najmłodszym felietonistom. Nagrody przyznano już po raz piąty. Uroczysta gala odbyła się w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie.

W składzie Kapituły przyznającej nagrodę zasiedli znani polscy satyrycy i dziennikarze, m.in. Krystyna Grzybowska, żona Macieja Rybińskiego, rysownik Guardiana Andrzej Krauze, twórca Kabaretu Pod Egidą Jan Pietrzak, pomysłodawca szopek noworocznych i Polskiego Zoo Marcin Wolski i pisarz, komentator Rafał Ziemkiewicz.

Do „Złotej Ryby” zgłoszony został felieton Krzysztofa Prendeckiego „Kopa w tyłek. Za darmo”, który w sierpniu ukazał się na Rzeszów News. Felieton do nagrody zgłosił Igor Zalewski, publicysta tygodnika „Do Rzeczy”.

38-letni Krzysztof Prendecki z Rzeszowa jest autorem zbioru felietonów „Kuracja wiedzą. Przed przeczytaniem wstrząsnąć mózgiem”, wysoko ocenionego niegdyś przez Macieja Rybińskiego. Prendecki jest socjologiem i pracownikiem naukowym uczelni wyższych Rzeszowa i Krakowa.

Do tegorocznej „Złotej Ryby” nominowane były trzy osoby. Oprócz Prendeckiego, Tomasz Agencki z Radia WNET i Arkady Saulski, współpracujący z „Gazetą Bankową” oraz piszący dla portalu wPolityce. Kapituła uznała, że najlepszym felietonistą jest Krzysztof Prendecki! W nagrodę otrzymał on 10 tys. zł.

– Jestem zaszczycony i wzruszony tą nagrodą, bo Maciej Rybiński był nazywany królem polskiego felietonu i to, że fundacja jego imienia przyznała mi tą nagrodę, spowodowało, że poczułem się szczęśliwym człowiekiem, zwłaszcza, że dziennikarze z zaściankowego Podkarpacia nie zawsze są dostrzegani przez kolegów z centralnej Polski – komentuje laureat „Złotej Ryby”.

– Dla mnie, w życiu zawsze najważniejsze było dziennikarstwo. Niestety, kiedy zaczynałem studia, to w Rzeszowie jeszcze nie było tego kierunku, wiec wybrałem socjologię, ale zawsze próbowałem pisać, a później zostałem komentatorem w mediach regionalnych i ogólnopolskich. A felietony w stylu ironiczno-szyderczym zawsze były moja pasją – mówi Krzysztof Prendecki.

Laureatowi gratulujemy!

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

Comments are closed.