laboratorium-diagnostyka-rzeszow

W sobotę 19 sierpnia br. przy ulicy Potockiego 182 w Rzeszowie zostanie otwarty nowy Punkt Pobrań laboratoriów medycznych Diagnostyka. Będzie można w nim skorzystać z akcji profilaktycznej związanej z boreliozą oraz, w specjalnie obniżonej cenie, sprawdzić poziom witaminy D.

Borelioza – przeciwciała IgG

Kleszcze mogą zepsuć nam radość z lata, bo borelioza, choroba przenoszona przez te pajęczaki, rozwija się powoli i bez odpowiednich badań laboratoryjnych jest trudna do zdiagnozowania. Diagnozę choroby dodatkowo utrudnia fakt, że ok. 2/3 chorych nie pamięta ukąszenia przez kleszcza. Pewne rozpoznanie choroby, bez konieczności wykonywania badań laboratoryjnych, umożliwia jedynie stwierdzenie obecności rumienia wędrującego.

Zmiany po zakażeniu krętkami Borrelia

Po ukąszeniu przez kleszcza, krętki Borrelia pozostają w skórze w okolicy wniknięcia przez kilka dni, a następnie wraz z krwią przedostają się do innych narządów i tkanek. Infekcja zapoczątkowuje ciąg reakcji odpornościowych, których celem jest wyeliminowanie zakażenia.

Przeciwciała, pojawiające się jako pierwsze, to przeciwciała klasy IgM (tzw. przeciwciała wczesnej fazy). Można je wykryć w surowicy już po około 4 tygodniach od momentu zakażenia i zwykle są obecne w surowicy przez 4 do 6 miesięcy. Od 6 do 8 tygodni po zakażeniu, pojawiają się przeciwciała klasy IgG, które utrzymują się w surowicy krwi przez kilka lat. Właśnie te przeciwciała będzie można zbadać w specjalnie obniżonej cenie 45 zł.

laboratorium-diagnostyka-rzeszow

Suplementacja witaminy D

W Polsce, z powodu niewielkiego stopnia nasłonecznienia kraju oraz diety niepokrywającej zapotrzebowania, szacuje się, że niedobór witaminy D może dotyczyć nawet 90 proc. populacji. Przy czym w 60 proc. przypadków niedobór określany jest jako ciężki.

Suplementowanie witaminy D jest zalecane we wszystkich grupach wiekowych w okresie od września do kwietnia, a u osób ze schorzeniami o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym (cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, choroby zapalne jelit, astma) oraz z nowotworami – całorocznie. Cena w ramach akcji profilaktycznej została obniżona do 50 zł.

laboratorium-diagnostyka-rzeszow

Akcje profilaktyczne w Rzeszowie potrwają do 30 września 2023 r. Żeby z nich skorzystać wystarczy udać się do Punktu Pobrań przy Potockiego 182 diag.pl/placowki/rzeszow/punkt-pobran-diagnostyki-rzeszow-ul-potockiego-182 i powołać się na informację z Rzeszów News. 

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama