Boże Ciało 2023. Tłumy wiernych na procesji w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Reklama

Tysiące mieszkańców Rzeszowa wzięło udział w procesji Bożego Ciała. Najpierw mszę świętą na Placu Farnym odprawił biskup rzeszowski Jan Wątroba.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W koncelebrze brało udział 34 księży, w tym 6 neoprezbiterów, którzy 27 maja przyjęli święcenia kapłańskie. Bp Jan Wątroba podczas homilii mówił, że Eucharystia jest chlebem ludzi wolnych, miłujących sprawiedliwość i pokarmem na wieczność.

– Eucharystia nie jest chlebem niewolników. I nie chodzi o niewolę polityczną, społeczną, fizyczną. Ta zniewala od zewnątrz i nie musi dotykać serca człowieka. Gorsza jest niewola ducha, zniewolenie przez grzech, nałóg, przywiązanie do złego – mówił bp Wątroba. 

Po nabożeństwie, rozpoczęła się procesja eucharystyczna, która przeszła ulicami: 3 Maja, Zamkową, Lisa Kuli, Cieplińskiego, Sokoła, a zakończyła się przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. 

Barwny korowód zawitał do czterech ołtarzy, symbolizujących cztery strony świata i czterech ewangelistów. Przy każdym odczytany został fragment z Pisma Świętego – kolejno z Ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Pierwszy ołtarz zbudowano przy kościele pw. Świętego Krzyża na ul. 3 Maja. Wystrój ołtarza stanowiła plansza przedstawiająca zniszczenie spowodowane wojną, co było nawiązaniem do toczącej się wojny na Ukrainie.

Przy ołtarzu umieszczono dwie drabiny. Na jednej z nich wypisano dwa uczynki miłosierdzia: „Nakarmić głodnych. Podróżnych w dom przyjąć”. Na drugiej drabinie umieszczono rzymskie cyfry, nawiązujące do Dekalogu, z napisem „Nie zabijaj”, co również było związane z sytuacją za wschodnią granicą Polski.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Tradycyjnie, przed Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, rzemieślnicy ozdobili ołtarz bochenkami chlebów.

Ołtarz przy ul. Lisa-Kuli, obok skweru ks. Walentego Bala, przygotowali żołnierze i policjanci. Na tle licznych fotografii przedstawiających działania wojska i policji umieszczono słowa: „Z Ciebie moc płynie i męstwo”.

Trzeci ołtarz zbudowano przy al. Cieplińskiego, tuż obok Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Ołtarz przygotowali strażacy oraz funkcjonariusze Służby Więziennej. Na planszy widniał napis: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie!”.

Ostatni ołtarz przygotowali wierni i duszpasterze z Bazyliki oo. Bernardynów. W jego centrum były wyrzeźbione w drewnie, symbole eucharystyczne.

Na zakończenie procesji, bp Jan Wątroba pobłogosławił chleby, przygotowane przez rzeszowskich rzemieślników, które następnie zostały rozdzielone zebranym przy Bazylice Matki Bożej Rzeszowskiej.

Rzeszowskie uroczystości Bożego Ciała zakończy w czwartek wieczorem w Parku Sybiraków koncert Jednego Serca Jednego Ducha, czyli największy w Europie festiwal muzyki chrześcijańskiej, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

(kms)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama