Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Gdzie szukać pomocy medycznej w okresie świąt Bożego Narodzenia? Na Podkarpaciu taką pomoc świadczyć będzie 27 placówek. 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to miejsce, które zastępuje naszego lekarza rodzinnego i pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Pomoc jest udzielana od poniedziałku do piątku, od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy, np. Boże Narodzenie.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

– Oczywiście pomoc ta jest bezpłatna i nie wymaga żadnego skierowani – informuje nas Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Dyżurujący lekarz udziela porad w swoim gabinecie, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) lub telefonicznie, jeśli będzie to możliwe i wystarczające dla pacjenta.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy.

– Oraz gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia – wyjaśnia Rafał Śliż. 

Wykaz wszystkich podkarpackich placówek świadczących nocną i świąteczną opiekę medyczną znajdziecie TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.p

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: