Zdjęcie: Facebook.com / Ireneusz Stefański - Burmistrz Leżajska

Gmina Leżajsk jest gotowa przejąć Browar Leżajsk, który należy do Grupy Żywiec. To ma go uratować przed likwidacją. 

O planie przejęcia istniejącego od 1978 roku browaru poinformował w środę Krzysztof Sobejko, wójt gminy Leżajsk. Od wtorku jest głośno o browarze, bo Grupa Żywiec zapowiedziała, że w czerwcu br. zakończy w nim produkcję piwa.

Pracę może stracić ponad 100 osób. Grupa Żywiec decyzję o zakończeniu produkcji w Browarze Leżajsk tłumaczy „reorganizacją pracy”, zamierza inwestować w swoje cztery browary w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie. Leżajsk pominięto. 

Większa mobilizacja 

Przeciwko likwidacji browaru protestują władze zarówno gminy Leżajsk, jak i miasta. Wójt Krzysztof Sobejko w środę ujawnił, że już w sierpniu 2022 r. do gminy docierały niepokojące sygnały, że browar ma zostać zamknięty.

Sobejko wysłał wtedy pismo do koncernu, by potwierdzić te plany. Zarzucił wówczas Grupie Żywiec, że będzie odpowiedzialna za likwidację miejsc pracy, produkcji i „historycznych tradycji i cennych wartości”. Browar Leżajsk należy do ikon podkarpackiej gospodarki.

Odpowiedzi gmina nie dostała, nie dostała jej też w kolejnych miesiącach, gdy wójt Leżajska w listopadzie ponowił pismo do koncernu. „Teraz potrzebna jest jeszcze większa mobilizacja w obronie Browaru” – uważa wójt Sobejko. 

Propozycja gminy 

Jego zdaniem, Grupa Żywiec do kolejnej próby likwidacji leżajskiego browaru jest „lepiej przygotowana”. W środę zarzucił jej, że przez wiele lat utrudniała rozwój gminy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„W trosce o Browar i jego funkcjonowanie, zrezygnowaliśmy z wielu zamierzeń inwestycyjnych. Musieliśmy odmówić wielu inwestorom, którzy chcieli zlokalizować swoje firmy na terenie Parku Przemysłowego. A dzisiaj????” – napisał na Facebooku Sobejko. 

Dodał, że argumenty koncernu dotyczące przyczyn likwidacji browaru, do niego nie przemawiają. „Przecież nie tak dawno Grupa Żywiec zakupiła Namysłów” – przypomina wójt Leżajska, dając do zrozumienia, że aspekt ekonomiczny jest wzięty z sufitu. 

Dlatego w środę (8 lutego) zadeklarował, że gmina jest zainteresowana przejęciem Browaru Leżajsk i dalszym jego funkcjonowaniem. „Zdecydowanie sprzeciwiamy się jego likwidacji” – dodał na Facebooku wójt Sobejko. 

Grupa Żywiec: zapoznamy się

Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec, mówi, że o deklaracji gminy dowiaduje się na razie z mediów.

– Musimy poznać szczegóły deklaracji – zapowiada Brzezińska. – Jesteśmy w kontakcie z wójtem, dialog chcemy prowadzić transparentnie. Potrzebujemy więcej czasu, by deklarację rozpatrzeć. Jest ona dla nas nowością – podkreśla. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama