Budowa Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej w powiecie łańcuckim dobiega końca. Pierwsi zwiedzający będą mogli obejrzeć ekspozycje już wiosną 2016 roku.

To jedna z najważniejszych kulturalnych inwestycji samorządu podkarpackiego. Na razie trwają intensywne prace budowlane. Wnętrze będzie w pewnym sensie odtworzeniem domu, w którym mieszkała rodzina Ulmów.

Muzeum ma upamiętnić Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Ich nazwiska znajdą się na ścianie obok muzeum, a na placu przed nim na podświetlanych tabliczkach znajdą się nazwiska ofiar, którzy zginęli z rąk nazistów i za pomoc Żydom zapłacili największą karę.

Iluminacja świetlna ma być wizytówką tej nowoczesnej placówki kulturalnej. Prace przy powstawaniu muzeum z ramienia „Muzeum – Zamek w Łańcucie” i samorządu województwa nadzoruje dr Mateusz Szpytma. Powstał również komitet organizacyjny uroczystości otwarcia muzeum, które zaplanowano na wczesną wiosnę 2016 r.

Widać już zarys budynku, w którym mieścić się będą eksponaty i niemal gotowe są ciągi komunikacyjne. Prawie w całości zainstalowano również tabliczki z nazwiskami ratujących na jednej ze ścian budynku. Uzupełnieniem muzeum ma być „Sad pamięci”, którego budowę, podobnie jak parkingu przy muzeum, zadeklarowała gmina Markowa.

Świadectwo przywiązania do historii

Na budowie muzeum była Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Prac systematycznie doglądają marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Wojciech Buczak.

– To będzie piękne świadectwo naszego przywiązania do historii – powiedział marszałek. – Historia rodziny Ulmów to znakomity przykład dla młodzieży. Pokazuje jak wiele człowiek może zrobić dla drugiego człowieka. Cieszę się, że będzie to nowoczesna placówka. Liczę, że przyciągnie tłumy zwiedzających – dodał.

Advertisement

– Muzeum w Markowej będzie wspaniałym dziełem, bardzo potrzebnym do tego, aby we właściwy sposób mówić o naszej historii, a w szczególności o bohaterskich postawach Polaków. Mamy wielu anonimowych bohaterów, o których wiedza powinna być szeroko rozpropagowana – powiedział Wojciech Buczak.

– To tutaj przyjeżdżać będą zwiedzający z całej Europy – dodał wicemarszałek. Nie chciał zdradzić szczegółów uroczystego otwarcia muzuem. Dodał jedynie, że samorząd chce, aby uroczystość godna i podniosła o zasięgu nie tylko ogólnopolskim. Przypomnijmy, że kamień węgielny pod budowę muzeum poświęcił papież Franciszek.

Ulmowie symbolem martyrologii Polaków

Budowa muzeum rozpoczęła się w październiku 2013 r. Planowany koszt inwestycji to prawie 8,5 mln zł.. W muzeum zaprezentowane zostaną m.in. zdjęcia wykonane osobiście przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej oraz przedmioty codziennego użytku związane z rodziną Ulmów i innymi Polakami ratującymi Żydów, jak też z społecznością żydowską.

Muzeum będzie oparte o wykorzystanie współczesnych technologii ekspozycyjnych, w tym narzędzi multimedialnych.

Rodzina Ulmów stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. W drugiej połowie 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach dwie żydowskie rodziny. Kryjówkę zdekonspirowano po donosie. 24 marca 1944 r.

Niemcy zamordowali całą rodzinę: Józefa Ulmę, a także jego żonę Wiktorię, będącą w zaawansowanej ciąży oraz szóstkę dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze – półtora roku. Zginęło także ośmioro ukrywanych Żydów, w tym dwie kobiety i dziecko.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama