Reklama

Tak twierdzi podkarpacki europoseł PiS Tomasz Poręba. Apeluje do ministra rozwoju regionalnego i infrastruktury Elżbiety Bieńkowskiej, by wystąpiła o fundusze na inwestycję. Mieszkańcy Podkarpacia mogą wesprzeć projekt, podpisując petycję. 

Tomasz Poręba twierdzi, że Polska dostała od unijnych instytucji zielone światło na realizację szlaku Via Carpathia, łączącego kraje nadbałtyckie z południem Europy. Na Podkarpaciu pokrywałby się z drogą ekspresową S19.  W listopadzie ubiegłego roku Parlament Europejski nie zgodził się na to, by Via Carpathię wpisać do europejskiej sieci transportowej TEN-T.

W ub. roku do Komisji Petycji PE wpłynęła petycja od jednego z mieszkańców Stalowej Woli w sprawie budowy szlaku Via Carpathia. Petycja trafiła do opinii Komisji Europejskiej, która orzekła, że możliwe jest wybudowanie drogi z funduszy UE, a z inicjatywą w tej sprawie powinien wystąpić polski rząd.

– W chwili wpłynięcia petycji do Parlamentu Europejskiego i uruchomienia procedury podjąłem niezwłoczne działania w celu wpisania jej do porządku obrad Komisji Petycji, co w rezultacie pozwoliło na rozpoczęcie procedury rozpatrywania petycji przez PE – mówi Poręba. – W rezultacie Parlament zamierza wysłać na Podkarpacie specjalną misję w celu przygotowania sprawozdania dla PE na temat stanu S19 – dodaje europoseł PiS.

Tomasz Poręba od kilku lat zabiega w Brukseli o powstanie szlaku Via Carpathia. Podkreśla, że obecnie pojawia się kolejna szansa na jego budowę z funduszy europejskich. Według europosła PiS kluczowa jest jednak inicjatywa wicepremier i ministra rozwoju regionalnego i infrastruktury Elżbiety Bieńkowskiej, do której trafiło w tej sprawie pismo od przewodniczącej Komisji Petycji.

– Przewodnicząca Mazzoni wskazuje w nim zdecydowanie, że zdaniem KE oraz komisji PE projekt ten kwalifikuje się do finansowania ze środków europejskich funduszy strukturalnych i w gestii rządu RP leży wystąpienie o finansowanie. Apeluje do pani premier o to, by nie zwlekała z odpowiedzią i jak najszybciej wystąpiła o fundusze na rzecz budowy Via Carpathia – dodaje Tomasz Poręba.

Aby inicjatywa była skuteczna, potrzebne jest także wsparcie mieszkańców Podkarpacia, przez które przebiega Via Carpathia. Każdy zainteresowany może podpisać taką petycję TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.