Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Reklama

Budowa RCK rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Ponieważ na dworcu kolejowym działa teraz punkt informacji i pomocy dla uchodźców z Ukrainy, prace będą polegały głównie na przygotowaniu zaplecza budowy.

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego to jedna z największych inwestycji prowadzonych na terenie miasta. Jej wartość to 74 mln zł. W pierwszym etapie zostanie  przebudowany plac przed budynkiem dworca głównego. Pod nim będzie parking dla ponad 100 samochodów z miejscami postojowymi dla taksówek.

Z części podziemnej na poziom „zero” będzie można dostać się windą lub schodami. Na poziomie „zero”, w sąsiedztwie instalacji elektrycznego ładowania autobusów, zostaną wybudowane przystanki dla miejskich autobusów. Na tym poziomie będą też stojaki dla rowerów i ławki, a na pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego 5-modułowe wiaty.

Drugim elementem jest przebudowa rejonu dworca. Dwie ulice: Grottgera i Asnyka zostaną rozbudowane, a na ich skrzyżowaniu powstanie rondo, zmiany będą także na ul. Bardowskiego. Trzeci element to przebudowa budynku dworca kolejowego, który ma być połączony podziemnym przejściem z parkingiem pod placem Dworcowym.

RCK wybuduje firma Budimex. Projekt parkingu na placu przed dworcem jest już gotowy. Miejski wydział architektury wydał pozwolenie na budowę. 

Na dworcu działa teraz punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy, dlatego Budimex będzie stopniowo wchodził na plac budowy. – Na razie prace ograniczą się do przygotowania zaplecza budowy oraz ogrodzenia terenu zieleńca po wschodniej stronie placu dworcowego, gdzie rozpocznie się przebudowa instalacji podziemnych – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelaria Prezydenta Rzeszowa. 

Jeszcze w marcu w okolice Dworca Lokalnego na ul. Kasprowicza zostaną przeniesione pantografy, czyli urządzenia do ładowania autobusów elektrycznych.

Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama