Reklama

Ponad 760 mln zł przewidziano na inwestycje w tegorocznym budżecie województwa podkarpackiego. W poniedziałek (26 stycznia) radni sejmiku przyjęli budżet.

[Not a valid template]

 

Za przyjęciem budżetu głosowało 18 radnych PiS, który ma większość w sejmiku. Od głosu wstrzymało się 11 radnych z opozycyjnego PSL i PO. Nie było głosów przeciwko.

W tegorocznym budżecie województwa podkarpackiego zaplanowano wydatki na ponad 1,285 mln zł, dochody mają wynieść 1,152 mln zł. Deficyt (ponad 133 mln zł) zostanie załatany z kredytów oraz z pieniędzy, które zostały z ubiegłorocznego budżetu.

W budżecie na 2015 r. przewidziano, że 760 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje. Na drogi ma być wydanych ponad 137 mln zł – na budowę obwodnicy Brzozowa, rozbudowę drogi wojewódzka Zagórz – Komańcza oraz Komańcza – Radoszyce i obwodnicę Mielca.

Ponad 300 mln zł Podkarpacie wyda na budowę Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej, a kolejne 64 mln na trasy rowerowe w województwie. Ponad 67 mln zł zapisano na budowę Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w podrzeszowskiej Jasionce.

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, uważa, że tegoroczny budżet województwa jest optymalny.

– Na pewno będziemy go korygować w ciągu roku. Mamy zmniejszoną subwencję z tytułu tzw. janosikowego o 60 mln złotych. Chcielibyśmy budżet powiększyć o inwestycje realizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. To zwiększy wydatki inwestycyjne i poprawi sytuację budżetu – mówił po przyjęciu budżetu przez radnych Władysław Ortyl.

– Z jednej strony poprawia dostępność komunikacyjną, a z drugiej strony powoduje, iż nasza gospodarka pnie się w górę – ocenił budżet Jerzy Cypryś, szef klubu PiS.

Podczas poniedziałkowej sesji, radni uzupełnili także skład prezydium sejmiku, które po wyborach pracowało w trzyosobowym składzie. PSL zgłosiło Władysława Stępnia, PO Macieja Lewickiego. W tajnym głosowaniu więcej głosów zdobył Stępień – 15, Lewicki – 11.

Oprócz Stępnia w prezydium są wiceprzewodniczący Jerzy Borcz i Czesław Łączak oraz przewodniczący Bogdan Romaniuk (wszyscy z klubu PiS).

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama