Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie

Jedna osoba została ranna w wyniku burz, które w czwartek po południu i wieczorem przechodziły nad częścią województwa podkarpackiego. 

Jak poinformował bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, w Rymanowie Zdroju, tuż przed godz. 18:00, na kobietę, która przechodziła leśnym, turystycznym szlakiem, spadło złamane drzewo. 

– Kobieta – przytomna – została zabrana do szpitala – mówi bryg. Betleja. 

W czwartek strażacy wyjeżdżali 120 razy do usuwania skutków nawałnic, które przechodziły nad częścią Podkarpacia. Najwięcej interwencji dotyczyło usuwania połamanych konarów i drzew, leżących na jezdniach, chodnikach, ulicach posesjach i liniach energetycznych. 

– Strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic, posesji, udrożniali przepusty drogowe. W 16 przypadkach pomagaliśmy zabezpieczyć uszkodzone dachy na budynkach gospodarczych i mieszkalnych – relacjonuje Marcin Betleja. 

Najwięcej interwencji strażacy mieli w powiatach: jasielskim, dębickim i stalowowolskim. W samym Rzeszowie i powiecie rzeszowskim strażacy, na szczęście, nie mieli zbyt dużo pracy.

Advertisement

– W związku z burzami, w czwartek wieczorem usuwaliśmy powalone drzewo na ulicy Miłej w Rzeszowie, a w piątek rano wypompowywaliśmy wodę z zalanej piwnicy prywatnego domu w Bratkowicach – mówi kpt. Jan Czerwonka z Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie.  

Piątek także pod znakiem burz

Niespokojnie może być także w piątek (18 sierpnia). Meteorolodzy prognozują burze z gradem w 18 powiatach: rzeszowskim, bieszczadzkim, brzozowskim, dębickim, jasielskim, kolbuszowskim, krośnieńskim, leskim, mieleckim, przemyskim, ropczycko-sędziszowskim, sanockim, strzyżowskim i tarnobrzeskim. 

Burze z gradem mogą wystąpić także w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie i Tarnobrzegu. Ostrzeżenie zacznie obowiązywać od godz. 13:00 do 22:00. – Burzom będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h – ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. 

Piątek może być nie tylko burzowy, ale również upalny. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30 st. do 33 st. C. Ciepła będzie także noc – temperatura minimalna wyniesie od 18 st. do 20 st. C. Ostrzeżenie o upałach obowiązuje do 20 sierpnia, do godz. 19:00. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama