Reklama

Ponad 300 młodych studentów rozpoczęło naukę na Małym Uniwersytecie Rzeszowskim. Uroczysta inauguracja odbyła się w sobotę (11 października).

[Not a valid template]

 

Studentami uniwersytetu są dzieci w wieku od 6 do 15 lat. W sobotę odebrali indeksy, złożyli ślubowanie i mieli okazję oglądać Pilotażową Wystawę Interaktywną.

– Wierzę, że wśród was jest Adaś, który w przyszłości będzie tak jak Mickiewicz poetą znanym na całym świecie, jest Mikołajek, który tak, jak Kopernik zmieni nasze widzenie świata. Wreszcie, ufam, że jest tu Marysia, która tak jak Skłodowska co najmniej dwa razy uzyska Nagrodę Nobla – mówił do młodych studentów – prof. Wojciech Walat, prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Inauguracja Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się w trzech grupach wiekowych: klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VI szkoły podstawowej, klasy I-III gimnazjum. Każda miała swoją odrębną uroczystość.

W tym roku inauguracja połączona była z otwarciem mini centrum nauki, w skład którego weszła Pilotażowa Wystawa Interaktywna „Jak i dlaczego?”. Zaprezentowano kilkanaście eksponatów z różnych dziedzin nauki, ze szczególnym uwzględnieniem nauk biologicznych, w tym wiedzy o budowie i funkcjonowaniu organizmu człowieka.

Dodatkowo w tym roku wystawę rozbudowano o pokazy naukowe z tematyki biotechnologicznej oraz archeologii. Wystawa była zalążkiem pierwszego na Podkarpaciu Interaktywnego Centrum Nauki „Eksploratorium”.

Po zakończeniu części oficjalnej studenci MUR zwiedzali wystawę oraz rozstawione w holu stoiska Wydziału Medycznego UR, Koła Archeologów UR, Koła Biotechnologów UR, Fundacji Imperium Techniki i BioCentrum Edukacji Naukowej z Warszawy.

Podczas pokazów można było obejrzeć i poznać zasady działania kilkunastu eksponatów, np. Lustra Frankensteina, czyli zespołu wąskich luster ustawionych z przerwami, dzięki czemu powstaje złożenie twarzy dwóch osób siedzących naprzeciw siebie.

Zajęcia MUR będą odbywały się raz w miesiącu, na różnych wydziałach UR. W listopadzie małych studentów zaprosi do siebie wydział ekonomii, w grudniu – wydział sztuki, w styczniu – wydział biologiczno-rolniczy i pozawydziałowy zamiejscowy Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych, w lutym – wydział pedagogiczny i Uniwersyteckie Centrum Nauki Języków Obcych, w marcu – wydział medyczny, w kwietniu – wydział socjologiczno-historyczny i wydział prawa i administracji, w maju – wydział wychowania fizycznego i Centrum Sportu i Rekreacji, zaś w czerwcu – wydział matematyczno-przyrodniczy.

Mały Uniwersytet Rzeszowski został powołany w celu promocji nauki oraz sztuki w 2013 r. Zajęcia mają rozwijać dziecięcą ciekawość, propagować edukację i zachęcać do poznawania świata.

MUR funkcjonuje przy UR już drugi rok. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. W tym roku zarejestrowało się w systemie rekrutacyjnym prawie 600 osób.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: