Reklama

Życzenia, kolędy, poczęstunek i jarmark świąteczny złożyły się na wspólną piątkową wigilię rzeszowian, która od 15 lat organizowana jest na Rynku.

Niestety, aura nie sprzyjała wieczerzy na wolnym powietrzu. Dlatego w tym roku głodnych wspólnego wigilijnego posiłku i kolędowania było mniej niż zwykle. Dla wytrwałych i nie zrażonych złą pogodą miasto przygotowało obfitą zarówno duchową jak i cielesną strawę.

Coś dla oka i ucha

„Wigilię jak sto lat temu – Tradycje Podkarpacia” zainaugurował występ artystów krakowskiego Teatru M.I.S.T, którego twórcą jest Stanisław Michno, uczeń wielkiego reformatora teatru Tadeusza Kantora. Grupa zaprezentowała spektakl „Wraz z pierwszymi gwiazdami” na podstawie wybranych świątecznych tekstów liturgicznych zaczerpniętych z liturgii Wigilii i Bożego Narodzenia m.in. wg św. Jana Chryzostoma.

Następnie na scenę zostali zaproszeni: prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska oraz wicemarszałek województwa Wojciech Buczak. Dołączyli do nich także przedstawiciele mundurowych i kapłani trzech wyznań: rzymsko-katoliccy, proboszcz prawosławny i ukraińskiej cerkwi. Ci ostatni przekazali mieszkańcom życzenia bożonarodzeniowe.

Po nich wystąpili przedstawiciele władz, a prezydent Ferenc do swoich życzeń dołączył szczególne podziękowania dla rzeszowian. – Bez was nie działoby się w naszym mieście tyle dobrego – podkreślił. Rzeszowscy harcerze na ręce prezydenta przekazali także świąteczne światełko pokoju.

Później na estradzie pojawili się soliści Centrum Sztuki Wokalnej. Zaśpiewali utwory ze swojej najnowszej płyty „Zadumany cały świat”.

I dla żołądka również

Pożywieni duchowo uczestnicy rzeszowskiej wigilii mogli w końcu skosztować świątecznych smakołyków, przygotowanych przez Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach. Był barszcz czerwony, kapusta z grzybami, gołąbki, makaron z makiem, kutia na dobre trawienie i kompot z suszek. A na deser bożnarodzeniowe pierniczki. – Przygotowaliśmy około 400 porcji – zdradziła nam jedna z gospodyń.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Wszystko było pyszne. Nie udało mi się tylko skosztować gołąbków. Ale i tak się najadłem. Jak niegdyś u mamy. Jestem z Jarosławia, a od kilku lat dosłownie egzystuję w Rzeszowie. Głównie jako bezdomny. Dobrze, że chociaż od święta pamięta się o takich ludziach jak ja, którzy nie mają swojego domu i tego szczęścia, by w wigilię zasiąść przy jednym stole z najbliższymi – powiedział nie kryjąc łez 42-letni pan Rafał.

Cały czas z głośników rozbrzmiewały świąteczne melodie, kolędy i pastorałki. A w ustawionych na płycie Rynku namiotach zorganizowano „I Świąteczny Kiermasz Regionalny”. Można było w nim nie tylko podziwiać, ale również skosztować specjałów regionalnej kuchni. Kilkanaście stoisk uginało się pod chlebami, serami, przetworami, miodami, nalewkami, ciastkami, produkcją rękodzielniczą, ozdobami, tradycyjnymi zabawkami. Kiermasz będzie można odwiedzić jeszcze przez dwa dni, do niedzieli (w sobotę od godz. 10:00 do 19:00, w niedzielę od 13:00 do 18:00).

Pozostałe atrakcje

Dodatkowymi atrakcjami, szczególnie dla najmłodszych uczestników imprezy była żywa szopka, w której mogły zobaczyć, a nawet dotknąć owieczki czy kózki. Na koniec wigilii na Rynku to właśnie głównie z myślą o nich przyjechał orszak świętego Mikołaja. Niestety, tylko na obrazie i to w wydaniu, które w niczym nie przypomina im brodatego i brzuchatego dziadka w czerwonym wdzianku. Na całe szczęście ten brak zrekompensowały im kucyki, które przyciągnęły pojazd świętego na rzeszowski Rynek.

Miejskie świętowanie będzie kontynuowane także w sobotę. Od 10:00 do 15:00 zaplanowano rodzinne warsztaty rękodzielnicze i wytwarzania ozdób świątecznych prowadzone przez twórców regionalnych oraz rodzinne warsztaty kulinarne prowadzone przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Zagórz.

Na scenie około godz. 15:00 zaprezentuje się Chór Iwanofrankiwskiego Pałacu Kultury. Zespół Pieśni i Tańca Osławiany z udziałem dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mokrem przedstawi pokazy tradycji obrzędowych związanych z wigilią i Bożym Narodzeniem.

Organizatorami tegorocznej „Wigilii jak sto lat temu – Tradycje Podkarpacia” oraz „I Świątecznego Kiermaszu Regionalnego” byli: Urząd Miasta Rzeszowa, Estrada Rzeszowska, Fundacja Ampelos oraz Towarzystwo Rolno Przemysłowe „Dolina Strugu”.

eMKa

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama