Zdjęcie: Sąd Rejonowy w Rzeszowie
Reklama

Na 4 lata więzienia został skazany 66-letni Brytyjczyk David H., były nauczyciel języka angielskiego ze szkoły „Promar” w Rzeszowie. 

Sąd Rejonowy w Rzeszowie w środę (26 stycznia) uznał Davida H. za winnego molestowania seksualnego dwóch dziewczynek, które nie miały wtedy skończonych 15 lat. Chodzi o zdarzenia z kwietnia 2019 roku. Dziewczynki były uczennicami Davida H. 

– Głaskał pokrzywdzone po szyi, ramionach, plecach, piersiach oraz wkładał rękę pod spódniczkę i dotykał pośladków pokrzywdzonych i okolic narządów płciowych w celu zaspokojenia popędu seksualnego – twierdzi prokurator Krzysztof Ciechanowski.

Dowodem nagrania z kamer

Śledztwo początkowo prowadziła Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów. To na jej polecenie 17 kwietnia 2019 r. Davida H. zatrzymali policjanci. Wcześniej dyrekcja „Promaru” złożyła do prokuratury zawiadomienie przeciwko swojemu nauczycielowi.

David H. ze szkołą współpracował od jesieni 2018 roku. Jednym z dowodów były nagrania z kamer w salach lekcyjnych, w których zarejestrowano molestowanie seksualne dziewczynek przez Davida H. Nagrania przekazano śledczym. 

Początkowo była mowa o jednej pokrzywdzonej. Śledztwo wykazało, że molestowana była również inna dziewczynka, uczęszczająca na angielski w „Promarze”. Na tym nie koniec. David H. został również oskarżony o posiadanie zdjęć i video z treściami pedofilskimi. 

Brytyjczykowi groziło nawet 12 lat więzienia, Sąd Rejonowy w Rzeszowie wymierzył mu karę 4 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Davida H. uznał za winnego wszystkich trzech zarzucanych mu czynów. 

Zakazy kontaktów i nauczania 

Ponadto, sąd zakazał Davidowi H. kontaktowania się bezpośredniego i pośredniego z molestowanymi dziewczynkami, przebywania w tym samym miejscu co one, zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość nie mniejszą niż 100 m. Zakaz wydano mu na 10 lat. 

To nie jedyny środek karny orzeczony przez sąd wobec Brytyjczyka. Także przez 10 lat ma on zakaz wykonywania zawodu nauczyciela, wszelkiej działalności związanej z wychowaniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi.

Jednocześnie sąd zobowiązał Davida H. do tego, że rodzinom małoletnich pokrzywdzonych ma zapłacić po 20 tys. zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Dodatkowo były nauczyciel „Promaru” ma zapłacić na rzecz Skarbu Państwa ponad 15 tys. zł tytułem kosztów sądowych.

Wyrok jest nieprawomocny. Na etapie śledztwa prokuratorskiego David H. nie przyznał się do winy. – Sprawy nie zamietliśmy pod dywan – mówiła nam w 2020 roku Katarzyna Pytel, dyrektor „Promaru”, gdy szkoła zawiadamiała prokuraturę o czynach nauczyciela. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama