Remigiusz Caban został odwołany z funkcji dyrektora Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Na jego miejsce typowani są dwaj byli dyrektorzy „Siemaszki” Jan Nawara oraz Przemysław Tejkowski.

Dlaczego Zarząd Województwa Podkarpackiego odwołał Cabana?

– Powodem odwołania jest naruszenie przez niego przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem dyrektora. Odstąpienie od realizacji umowy zawartej z organizatorem, określającej warunki organizacyjno – finansowe działalności Teatru, oraz program jego działania – sumuje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. Według niego to wystarczające powody by dyrektora „Siemaszki” odwołać przed zakończeniem dyrektorskiego kontraktu. Caban podpisał go w 2011 roku i miał obowiązywać przez pięć lat – do 2016 r.

By odwołać Remigiusza Cabana, zarząd województwa musiał postępować w myśl zapisów ustawy z 1991 roku. O opinie wcześniej poprosił ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, związki zawodowe działające w teatrze oraz stowarzyszenia zawodowe i twórcze.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało zdecydowanie negatywną opinię na temat planów odwołania Remigiusza Cabana. Przeciwne odwołaniu było też Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. W jego opinii nie zachodzą przesłanki uzasadniające wszczęcie procedury odwoławczej. Negatywna opinia przyszła również z Towarzystwa Kultury Teatralnej. Towarzystwo poinformowało, że nie widzi podstaw do odwołania Cabana.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Ze Związku Artystów Scen Polskich przyszło pismo z informacją, że „…nie może obecnie wydać formalnej opinii w tej kwestii..”. Ponadto do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło stanowisko zarządu Krakowskiego Oddziału ZASP, zdecydowanie popierające odwołanie dyrektora Cabana – twierdzi Leyko.

Za odwołaniem Cabana była również zakładowa „Solidarność” działająca w Teatrze im. W. Siemaszkowej. „Solidarność” wystawiła także negatywną opinię na temat działalności Remigiusza Cabana.

Dyrektor Remigiusz Caban, na wtorkowym spotkaniu z pracownikami w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, powiedział, że nie zgadza się z decyzją zarządu. Zapowiedział, że decyzję o odwołaniu zaskarży do sądu. Na jego następcę typowani są dwaj byli dyrektorzy „Siemaszki”: Jan Nawara odwołany z tej funkcji w 2002 roku oraz Przemysław Tejkowski, odwołany w 2011 roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama