Policjanci Centralnego Biura Śledztwa zatrzymali 14 osób zamieszanych w proceder legalizowania luksusowych samochodów skradzionych na terenie Unii Europejskiej. Dotychczas udało się odzyskać 12 pojazdów.

[Not a valid template]

 

Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policja w Rzeszowie, grupa przestępcza zajmowała się również wyłudzaniem podatku VAT. Centralne Biuro Śledcze przeprowadziło akcję wymierzoną przeciw zorganizowanej grupie, działającej na terenie Polski, Niemiec, Belgii i Słowacji. Jej liderzy i członkowie wywodzą się z kręgu rzeszowskich środowisk przestępczych. Postępowanie jest nadzorowane przez Prokuraturę Apelacyjną w Lublinie.

Policja twierdzi, że grupa przestępcza zalegalizowała łącznie co najmniej 15 skradzionych w Niemczech i Belgii pojazdów, głównie marki BMW (modele X6, X5) i innych oraz 8 wyłudzonych z wypożyczalni w Polsce dostawczych mercedesów o łącznej wartości około 3 milionów złotych. Do tej pory policjanci odzyskali 12 pojazdów, które już zwrócili niemieckim i belgijskim firmom ubezpieczeniowym.

– W kradzionych samochodach zatrzymani przerabiali numery identyfikacyjne VIN, tworząc tzw. „klony” identycznych legalnych pojazdu. Wykorzystywali również skradzione niemieckie i belgijskie dowody rejestracyjne in blanco, które były fałszowane w profesjonalny sposób z użyciem podrobionych pieczęci w kilku ośrodkach fałszerskich na terenie Polski – informuje KWP Rzeszów.

Spółki na „słupy”

Przy legalizacji samochodów wytwarzane były także inne fałszywe dokumenty, takie jak: umowy kupna sprzedaży, faktury VAT, potwierdzenia wpłat. Przygotowane w ten sposób pojazdy wprowadzone były do legalnego obrotu poprzez kontrolowane przez liderów grupy spółki z o.o. założone na „słupy”.

– Niekiedy samochody użytkowane były przez założycieli i członków rozbitej grupy, jednak generalnie oferowane były do dalszej sprzedaży. Mercedesy wyłudzane w Polsce wywożone były do Belgii i tam dalej odsprzedawane przy wykorzystaniu podobnego mechanizmu – podaje policja.

Jednym z liderów grupy był zatrzymany w maju br. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w Belgii Michał O., który ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem. W momencie zatrzymania poruszał się jednym z kradzionych BMW X5. Był poszukiwany do czterech spraw prowadzonych przez prokuratury w Polsce.

– Jest podejrzany o dokonanie co najmniej 63 przestępstw, nie tylko związanych z obrotem samochodami, ale także wyłudzeniami kredytów bankowych na wielomilionowe kwoty, wyłudzeniami leasingu oraz podatku VAT – informuje KWP.

Stawka VAT „0”

Z ustaleń CBŚ wynika, że równolegle grupa zajmowała się wystawianiem nierzetelnych faktur i wyłudzaniem podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Wykorzystywano do tego celu szereg spółek z o.o., powiązanych ze sobą i powołanych wyłącznie na potrzeby przestępczego procederu, między którymi krążyły faktury.

Deklarowane w urzędach skarbowych fikcyjne dostawy towarów do słowackich i belgijskich podmiotów gospodarczych ze stawką VAT „0” potwierdzane były przez kontrolowane spółki zagraniczne. Dzięki czemu grupa przestępcza uzyskała od polskiego urzędu skarbowego zwrot lub kompensatę podatku VAT, na kwotę nie mniej niż 1 milion złotych.

Fikcyjne faktury wystawiane dla firm polskich, na łączną kwotę ponad 5,5 miliona złotych, posłużyły do wykazania kosztów, a tym samym pomniejszenia należności podatkowych wobec Skarbu Państwa.

Inwestował w mieszkania

Jeden z liderów grupy Krzysztof K. lokował zysk, pochodzący z multiprzestępczej działalności, m.in. w budowę osiedla domów jednorodzinnych w Warszawie. Chodziło o to, by udaremnić wykrycie przestępczego pochodzenia uzyskanych pieniędzy. Na tej inwestycji prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego do kwoty 5 milionów złotych na poczet grożących kar i grzywien.

W trakcie prowadzonej sprawy policjanci CBŚ współpracowali z policją belgijską, niemiecką i słowacką. Począwszy od 2013 roku do chwili obecnej zatrzymano 14 członków grupy przestępczej. 6 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwóm osobom zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Ponadto trzem osobom przedstawiono zarzut prania brudnych pieniędzy, a także zarzuty dotyczące paserstwa, przestępstw przeciwko dokumentom i karno-skarbowym.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ: