Reklama

W najbliższą sobotę (16 sierpnia) o godz. 18:30 w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) wystąpi legenda melodyjnego punk rocka – zespół Cela nr 3. Zagrają także rzeszowska grupa The Sabała Bacała i Burek! Dobry Pies z Zagórza.

Cela nr 3 to zespół, przy którym dobrze się bawią zarówno „starzy załoganci”, na co dzień pochłonięci sprawami bytowymi, a na koncert wpadający, by oderwać się od stresującej codzienności, jak i nastoletni punkowy narybek, który jest pewną niszą wśród swoich rówieśników, w większości nie wiedzących co to punk.

Grupa powstała w Grudziądzu w 1985 pod nazwą Zanik Pamięci. Chociaż w zespole trwały ciągłe rotacje, to istnieje on nieprzerwanie do dziś. Zagrał m.in. na festiwalu w Jarocinie i na Punkowej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, występował na jednej scenie z G.B.H., Angelic Upstarts, UK Subs.

Cela nie raz udowodniła, że potrafi w lekki sposób opowiedzieć o sprawach, które niekoniecznie są zabawne. Utwór „Kwiaty” stał się przebojem na scenie punkowej, a słowa refrenu: „Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” swego rodzaju „memem” (modne ostatnio słowo). Piosenka „Afganistan”, która opowiada o radzieckiej inwazji na ten kraj (nagrana w 1988) jest aktualna do dziś. W ostatnich latach zespół wykonuje ją z lekko zmienionym tekstem. Wystarczyło tylko zamienić „czerwony sztandar” na „gwieździsty sztandar” i pasuje jak ulał do ciągnącej się od 2001 wojny.

The Sabała Bacała to kapela Sylwka, znanego też z szyderczej formacji Ustęp Babciu Miejsca. Zespół mówi wprost, że jego celem jest dobra zabawa dla samych muzyków, oraz bawienie publiczności. I robią to świetnie. Kawałek „Jak zarobić pierwszy milion” opowiada o koledze, który aby się dorobić… został księdzem. Słysząc tego typu piosenki, nie sposób się nie uśmiechnąć.

Burek! Dobry Pies to, można powiedzieć „stary punk w nowym wydaniu”. Jest ostro, energetycznie, są celne teksty, krytycznie opisujące naszą podkarpacką rzeczywistość (np. „Życie kulturalne późnymi wieczorami, skupia się na dworcach, budkach z zapiekankami” w utworze „Polska B”). Warto dodać, że cena biletu też jest „punkowa” -15 zł.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.