Zdjęcie: materiały artysty
Reklama

Emil Polit, jeden z najbardziej znanych i cenionym malarzy, wieloletni wykładowca w Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, nie żyje. Miał 84 lata.

O śmierci Emila Polita poinformowała Katedra Rzeszowska, w której znajdują się m.in. polichromia, Droga Krzyżowa oraz liczne obrazy religijne autorstwa wybitnego malarza. Emil Polit zmarł 4 stycznia 2024 r. Msza żałobna zostanie odprawiona we wtorek (9 stycznia) o godz. 11:30 w kaplicy cmentarnej na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie. 

Emil Polit był wieloletnim nauczycielem rysunku i malarstwa Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. – Wybitny malarz kolorysta oraz pedagog, który wykształcił wiele pokoleń obecnych artystów plastyków – wspomina go „Plastyk”. 

Życie Emila Polita 

Emil Polit urodził się w 1940 roku w Zmysłówce k. Leżajska w rodzinie chłopskiej. W latach 1954-1959 był uczniem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W 1965 r. ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Potem związał się z Rzeszowem. W 1966 roku Emil Polit został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1989-1991 był prezesem jego rzeszowskiego okręgu. Był także członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Od roku 1988 aż do przejścia na emeryturę był nauczycielem rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Działalność pedagogiczną Polita wyróżnił w 2003 roku dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej – Nagrodą Indywidualną II stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.

Ważną częścią twórczości Emila Polita było malarstwo sakralne. W jego dorobku znajduje się pięć realizacji Drogi Krzyżowej, a także wiele obrazów o tematyce religijnej w kościołach w Rzeszowie i Matysówce, Trzebownisku, Nowej Dębie, Soninie, Rogóżnie, Łące, Łukawcu.

W 1996 r. Emil Polit otrzymał Nagrodę Miasta Rzeszowa w dziedzinie kultury za osiągnięcia artystyczne w obszarze malarstwa. Jego obrazy znajdują się w posiadaniu wielu instytucji oraz prywatnych kolekcjonerów i miłośników jego sztuki w Polsce, USA, Watykanie, Włoszech, Belgii, Danii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Austrii i Kanadzie.

Zdjęcie: materiały artysty

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama