Zdjęcie: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Umowy na dofinansowanie w wysokości ponad 3 mln zł mają już cztery samorządy. Pozostałe jeszcze czekają, ale decyzje już zapadły.

Centra opiekuńczo-mieszkalne to placówki dla osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Będą oferować pobyt dzienny lub całodobowy. Podopieczni dostaną wsparcie medyczne i pielęgnacyjne.

Na Podkarpacie powstanie 9 takich placówek. – Będzie w nich miejsce dla 80 osób – mówi Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, która w poniedziałek wręczyła władzom gmin promesy na stworzenie centrów: w Rzeszowie, Kamieniu, Trzebownisku i Tryńczy.

– Jesteśmy drugim po Mazowszu województwem w liczbie pozytywnie rozpatrzonych wniosków. Wartość dofinansowania dla wszystkich podkarpackich gmin to ponad 21 mln zł – powiedziała wojewoda.

Jedna z placówek będzie w Rzeszowie. Na razie wiadomo tylko tyle, że przy ul. Sucharskiego powstanie nowy budynek dla 20 osób, 4 z nich otrzyma opiekę całodobową.

– Jakość sprawowanej opieki nad osobami niepełnosprawnymi świadczy o poziomie rozwoju cywilizacyjnego – powiedział prezydent Konrad Fijołek. – To będzie nowa jakość opieki na terenie miasta – tak Fijołek ocenia plan budowy centrum dla niepełnosprawnych. 

Centra opiekuńczo-mieszkalne zostaną wybudowane także na terenie gmin: Kamień, Dydnia, Gać, Czarna, Dębica, Nowa Sarzyna, Trzebownisko i Tryńcza. W całej Polsce powstaną 94 takie centra, finansowane są z Funduszu Solidarnościowego.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama