Zdjęcie: Pixabay

Coraz mniej czasu na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Trzeba to zrobić do końca czerwca br. 

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zbiera dane dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach. Zgłosić należy każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW. Celem ewidencji jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie „kopciuchów”.

W ewidencji znajdą się informacje dotyczące naszych domów, lokali usługowych i budynków publicznych. Informacje będą dotyczyły ok. 5-6 mln budynków. Powstanie „mapa” emisyjności budynków na terenie całego kraju. Ewidencja ma także uwzględniać informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów.

Każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i spalania paliw. W przypadku mieszkania w bloku, to zarządca zgłosi wspólne źródło ciepła. Natomiast jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek, to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Deklarację można złożyć przez internet (www.zone.gunb.gov.pl) lub we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie miasta lub gminy. W Rzeszowie dokumenty należy składać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 7. Dodatkowe informacje uzyskacie pod numerami telefonów: 17 875 41 97, 17 875 42 43.

Złożenie deklaracji jest obowiązkowe. Termin mija 30 czerwca br. Za niezłożenie deklaracji grozi grzywna do 5000 zł. Papierową deklarację można pobrać ze strony www.gunb.gov.pl. Dla nowo powstałych budynków termin złożenia deklaracji wynosi 14 dni, a dla budynków, które już istnieją – 12 miesięcy. Spis źródeł ciepła rozpoczął się 1 lipca 2021 roku. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama