Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Zgodnie z obietnicami, w Rzeszowie uruchomiono Centrum Minecraft i druku 3D. Znana gra wykorzystywana jest jako platforma edukacyjna dla dzieci.

Rzeszowskie Centrum Minecraft uruchomiono w czwartek w budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Unii Lubelskiej 1. Pomysł stworzenia centrum zrodził się, gdy zajęcia z Minecrafta, które zorganizowano w lutym 2020 roku w rzeszowskim Urban Labie, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uznano, że takie miejsce warto stworzyć na stałe.     

– Oficjalnie inaugurujemy działalność centrum – miejsca, w którym dzieci i młodzież z rzeszowskich szkół mogą bezpłatnie rozwijać swoją pasję – mówiła podczas czwartkowej uroczystości Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa, która nadzoruje miejską edukację.

W zajęciach w Centrum Minecraft może równocześnie uczestniczyć 15 osób – tyle jest stanowisk komputerowych. Projekt cieszy dużym zainteresowaniem. – Aby z oferty mogła skorzystać większa liczba dzieci, zajęcia będą realizowane w cyklach trzymiesięcznych – zapowiadają przedstawiciele rzeszowskiego magistratu. 

Efekty pracy dzieci można zobaczyć nie tylko na monitorze komputera, ale także w postaci prawdziwych modeli, centrum wyposażono bowiem w nowoczesne drukarki 3D.

Minecraft to gra survivalowo-eksploracyjna, w której pozyskujemy surowce, dbamy o przetrwanie naszej postaci, zwiedzamy niesamowite światy, walczymy z przeciwnikami, a przede wszystkim budujemy na potęgę. Mogą to być niewielkie domki albo niesamowite pałace i zamki. Ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia. 

– Minecraft rozwija kreatywność, uczy współpracy, zwiększa możliwości intelektualne i poznawcze dzieci. Może pomagać w przyswajaniu wiedzy szkolnej zwłaszcza z zakresu przedmiotów ścisłych i nauk przyrodniczych. Wymaga myślenia przestrzennego i umiejętności strategicznego rozumowania – wyliczają przedstawiciele MDK.

Ponadto jako platforma edukacyjna, w powiązaniu z nakładkami programowymi, umożliwia naukę programowania, budowania skomplikowanych systemów, układów urbanistycznych, a nawet komponowania muzyki. Stworzenie Centrum Minecraft kosztowało ok. 90 tys. zł.  Dzieci mają salę, która powstała z połączenia dwóch mniejszych pomieszczeń.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama