13.8 C
Rzeszów
środa, 22 maja, 2024
Strona główna EDUKACJA Centrum Symulacji Medycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim już otwarte

Centrum Symulacji Medycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim już otwarte [FOTO]

Symulator pacjentki rodzącej, noworodka, czy dorosłego pacjenta – to elementy Centrum Symulacji Medycznej, które powstało dla przyszłych lekarzy, pielęgniarek i położnych uczących się na Uniwersytecie Rzeszowskim. 

 

Przyszłe położne, pielęgniarki i lekarze kształcący się w Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego oficjalnie od czwartku mogą szkolić swoje praktyczne umiejętności w Centrum Symulacji Medycznej. 

Centrum powstało na II piętrze dawnego budynku Instytutu Fizjoterapii przy ul. Warszawskiej. Składają się na nie dwa centra: monoprofilowe centrum symulacji medycznej dla kierunku pielęgniarstwo i położnictwo oraz wieloprofilowe centrum symulacji medycznej dla kierunku lekarskiego.  

Studenci mają do dyspozycji: salę porodową, opieki pielęgniarskiej, neonatologiczną (opieki nad noworodkami), pediatryczną (opieki nad dziećmi), a także pracownie techniczne, gdzie studenci mogą trenować np. wkłucia dożylne, opiekę nad noworodkiem, czy pielęgnacje drzewa oskrzelowego. 

Ponadto, w CSM znajduje się 6 sal szkoleniowych, gdzie można przeprowadzić OSCE, czyli  obiektywny strukturyzowany egzamin kliniczny (Objective Structured Clinical Examination). Egzamin ten sprawdza stopień umiejętności praktycznych studenta. 

CSM jest wyposażone także w trzy rodzaje sprzętu symulacyjnego: proste trenażery do nauki procedur medycznych, bardziej zaawansowane fantomy oraz zaawansowane symulatory pacjentów, które reagują jak prawdziwy człowiek. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– CSM wyposażone jest w symulator pacjentki rodzącej, gdzie student ma do czynienia z pełną fizjologią porodu, również tego z komplikacjami. Ponadto, mamy symulatory pacjentów dorosłych, na których można wykonać wszystkie czynności lekarskie i pielęgniarskie – wyjaśnia dr Grzegorz Kucaba, kierownik CSM. 

– Mamy także symulator noworodka, rocznego dziecka i 8-latka. Do każdego symulatora można podłączyć odpowiedni sprzęt prawdziwy medyczny. U nas nie ma sprzętu szkoleniowego, ale taki, jak w najprawdziwszym szpitalu – dodaje. 

Za urządzenie i przygotowanie CSM UR zapłacił 4 mln zł. W budowie jest druga część Centrum, która będzie kosztować 13 mln zł. Na parterze i I piętrze UR chce stworzyć pracownię do nauki umiejętności chirurgicznych dla lekarzy, czy salę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR).

W piwnicach z kolei ma powstać m.in. symulator karetki, by studenci mogli przetestować „na żywo” pracę zespołu medycznego. Druga część CSM ma zostać oddana do użytku 1 października br. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama