Zdjęcie: Pixabay

Wsparcie zarówno inżynieryjne, jak i biznesowe – to m.in. oferuje Akcelerator Technologiczny ConceptLab, który zrodził się w Rzeszowie. Z myślą o naukowcach i ludziach z przedsiębiorczą wizją.

Początki ConceptLab sięgają stycznia 2019 roku. To wtedy po raz pierwszy spotkało się trzech inżynierów zapaleńców. Maciej Masłowski, Dominik Kozik i Wojciech Kuca porozumieli się bez słów, a już kilka miesięcy później stworzyli akcelerator technologiczny i objęli pieczę nad pierwszym projektem.

W czerwcu zostanie otwarte laboratorium (Racławówka 3A). – ConceptLab będzie mieć własną prototypownię. Jest wspierany przez szeroką kadrę inżynierską i pracowników naukowych – zaznacza Maciej Masłowski, współautor projektu. – W największym stopniu wspieramy rozwiązania konstrukcyjno-narzędziowe, których efektem jest powstanie fizycznych urządzeń. Ale i projekty informatyczne mogą liczyć na nasze wsparcie.

ConceptLab w Rzeszowie ma pomagać ludziom, którym brakuje pieniędzy do realizacji swoich pomysłów. – Często inżynierowie mają pomysł, ale nie wiedzą, skąd pozyskać fundusze i jak go wypromować. Pomożemy im w tym. Będziemy czuwać nad nimi od prototypu do rozpoczęcia sprzedaży – obiecuje Masłowski.

Inny niż wszystkie

Założyciele Concept Lab nie zważają na to, że w regionie podjęto już podobne inicjatywy. – Im nas więcej, tym lepiej. Chodzi o to, by rozwijać ciekawe pomysły. W ostatnich trzech dniach trafiły do nas fantastyczne projekty. Naszą rolą będzie pomoc im i wypromować je – przekonuje Dominik Kozik, jeden z pomysłodawców.

Co odróżnia ConceptLab od projektów tego typu? – Akceleratory technologiczne wspierają głównie finansowo. A nasz, oprócz wsparcia biznesowego i marketingowego, oferuje także inżynieryjne i prawnicze. Całkowicie za darmo – dodaje Kozik.

Projekty, które zgłoszą się do ConceptLab, otrzymają pomoc w wejściu na rynek. – Zapewnimy pełne wsparcie od specjalistów w dziedzinie marketingu. Zapewnimy dostęp do zaplecza naukowego i warunki laboratoryjne – wylicza Wojciech Kuca, współzałożyciel.

Obiecujący początek

Pierwszym projektem, nad którym rzeszowski ConceptLab roztoczył technologiczną i marketingową opiekę, jest Magnetiqa Huberta Mrozka. – To bardzo obiecujący projekt. Jesteśmy z niego dumni, tym bardziej że powstał w Rzeszowie – cieszy się Maciej Masłowski.

Magnetiqa oferuje m.in. elektrostymulację roślin. – Opracowałem technologie, która przyspiesza wzrost roślin – tłumaczy Hubert Mrozek. – Otrzymałem opinię o innowacyjności w skali światowej wydanej przez UMCS w Lublinie. Dlaczego? Osiągnęliśmy dużą efektywność. Udało nam się podnieść o 50 proc. odporność rzepaku na suszę.

Jak to się zaczęło? ConceptLab poleciło Magnetiqę Parkowi Technologicznemu, a ten znalazł spółkę Sapiency, która zainwestowała w projekt 250 tys. zł. – W pierwszej kolejności nasze urządzenie trafi na rynek szklarniowy. Wdrożenie planowane jest w połowie 2021 r. – kończy Mrozek.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama