Reklama

Uwielbiasz pisać? Masz lekkie pióro? Interesuje Cię teatr? Zapisz się na warsztat dziennikarski w Rzeszowie. Osoby wyróżniające się mają szanse na pracę w gazecie teatralnej.

Warsztat „Krytyk Sztuki” odbędzie się na małej scenie Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Przez trzy dni (6, 7, 8 lutego, od godz. 12:00 do 15:30) uczestnicy zapoznają się z rodzajami teatru i ich odmiennością, tajnikami technik teatralnych, sposobem patrzenia na teatr, a przede wszystkim zdobędą praktyczną umiejętność opisywania teatru i zjawisk kultury.

Warsztaty dla licealistów i studentów mają ich nauczyć pisania tekstów, redagowania ich. Uczestnicy nauczą się zbierania wartościowych informacji potrzebnych do przeprowadzenia wywiadu. Dowiedzą się, jak przeprowadzić ciekawą i merytorycznie wartościową rozmowę z artystą oraz jak celnie opisać elementy przedstawienia.

– Podczas zajęć obejrzymy fragmenty znanych i szeroko komentowanych przedstawień z całego świata, które następnie będziemy omawiali, próbowali opisywać przy pomocy narzędzi teatrologa. Będziemy starali się wystrzegać błędów, omawiając przygotowane krótkie recenzje, omawiając zestaw najczęstszych błędów czynionych przez recenzentów – wyjaśnia Martyna Kasprzak z rzeszowskiej „Siemaszki”.

Docelowo zadaniem warsztatowiczów będzie próba opisu przedstawienia lub przeprowadzenie ciekawego wywiadu z aktorem lub reżyserem. Omówione zostanie, jak robić kwerendę do takiej rozmowy. Po warsztacie wyróżniającym się uczestnikom zostanie zaproponowany udział w pracach redakcji gazety teatralnej „Zza kulis”.

Zapisy do udziału w warsztacie trwają do 31 stycznia. Zgłoszenie wraz z krótkim uzasadnieniem, dlaczego chcielibyście wziąć udział w warsztacie, należy przesyłać na adres: siemaszkowa@gmail.com. Ilość miejsc ograniczona.

Warsztat poprowadzi dziennikarz i krytyk teatralny Bartłomiej Miernik, który przez 9 lat pracował w redakcji miesięcznika Teatr. Miernik jest moderatorem spotkań z aktorami, dramatopisarzami i reżyserami, jurorem festiwali teatralnych. Prowadzi popularny blog miernikteatru.blogspot.com.

Bartłomiej Miernik będzie czuwać nad powstawaniem i rozwojem Gazetki Teatralnej “Zza kulis”, którą będą tworzyć wyłonieni podczas warsztatów młodzi pisarze i pasjonaci teatru.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: