Policjanci z Pruchnika ustalili trzech sprawców, którzy usiłowali ukraść zabytkową lufę z działa PAK 40. Wykopali lufę z ziemi i przygotowali do kradzieży.

[Not a valid template]

 

O próbie kradzieży fragmentu z działa PAK 40 policjanci z posterunku w Pruchniku zostali powiadomieni kilka dni temu. Z informacji przekazanych przez pracownika Urzędu Miasta Pruchnika wynikało, że nieznane osoby wykopały lufę z działa, która znajdowała się na terenie pół w okolicach Rzeplina.

Na wskazane miejsce ukrycia lufy policjanci pojechali wraz z pracownikiem urzędu, sołtysem wsi i pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Znaleźli wykopaną z ziemi lufę z działa. Według policji, lufa została przygotowana do wywiezienia. Element działa został zabezpieczony i przekazany pracownikom Urzędu Miasta. Po konsultacji z Muzeum Wojska Polskiego wartość lufy wyceniono na 6 tys. zł.

Z policyjnych ustaleń wynika, że w próbę kradzieży zamieszani są trzej mieszkańcy gminy Pruchnik. Funkcjonariusze ustalili, że na pomysł kradzieży wpadł 20-latek, który chciał początkowo sprzedać mundur swojego dziadka. Skontaktował się z kolekcjonerem militariów, a jednocześnie potencjalnym nabywcą.

Gdy kolekcjoner zainteresował się pamiątkami z okresu II wojny światowej, 20-latek wpadł na pomysł wykopania zabytkowej lufy i jej sprzedaży.

Młody mężczyzna wraz z dwoma znajomymi w wieku 30 i 32 lat wykopali lufę w nocy. Na miejsce przyciągnęli wózek do transportu. Wózek okazał się jednak za mały.

Zarzuty usiłowania kradzieży lufy policjanci przedstawili już 20-latkowi. Wkrótce zarzuty usłyszą jego towarzysze. Całej trójce grozi do 5 lat więzienia.

(mak)

redakcja@rzeszow-news.pl

[sam id=”8″ codes=”true”]

Reklama