Fot. Patryk Ogorzałek / Pogoimges.com

W szpitalu specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie chirurdzy wykonali pierwsze na Podkarpaciu zabiegi bariatryczne, polegające na operacyjnym leczeniu otyłości. To szansa dla wielu chorych borykających się z problemem otyłości olbrzymiej, którzy do tej pory musieli szukać pomocy w ośrodkach medycznych poza regionem.

Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości, które zostało uruchomione miesiąc temu w rzeszowskiej Pro-Familii, to pierwszy ośrodek w naszym województwie zajmujący się kompleksowym leczeniem otyłości olbrzymiej.

Nowy zespół tworzą nie tylko chirurdzy, ale także inni specjaliści, m.in. psychologowie, dietetycy, kardiolog oraz pulmonolog. To ważne, ponieważ do zabiegu pacjent musi zostać odpowiednio przygotowany.

W ubiegły czwartek z sukcesem w Pro-Familii przeprowadzono trzy zabiegi bariatryczne, po raz pierwszy na Podkarpaciu. We wszystkich przypadkach, lekarze zastosowali metody, które są uznawane aktualnie za „złoty standard” w chirurgicznym leczeniu otyłości.

– U pierwszego pacjenta wykonaliśmy laparaskopowe wyłączenie żołądka  na pętli Roux, a w kolejnych dwóch przypadkach zastosowaliśmy  laparoskopową rękawową resekcję żołądka – wyjaśnia chirurg dr n.med. Maciej Matłok, kierujący oddziałem chirurgii endoskopowej i metabolicznej w Pro-Familii.

Jak podkreślają chirurdzy, tak skomplikowane, małoinwazyjne zabiegi z dostępu laparoskopowego – czyli przez kilka niewielkich nacięć – wykonywane są tylko w kilkunastu ośrodkach w Polsce. Tym samym Rzeszów dołączył do grona wiodących ośrodków chirurgicznych w zakresie chirurgii jamy brzusznej.

Już po kilku godzinach od operacji, pacjenci samodzielnie wstali z łóżek i rozpoczęli przyjmowanie pierwszych płynnych pokarmów, a po kilku dniach opuścili szpital. Było to możliwe dzięki zastosowaniu kompleksowego protokołu opieki okołooperacyjnej Eras, który Pro-Familia wprowadziła także jako pierwszy na Podkarpaciu.

– Musimy jednak pamiętać, że operacja to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu. Przed pacjentami kolejne etapy rekonwalescencji prowadzone już w warunkach domowych i w ścisłej współpracy z zespołem dietetyków, psychologów i fizjoterapeutów – dodaje dr Matłok.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zespół chirurgów, którzy wykonują zabiegi bariatryczne w Pr-Familii tworzą: dr n. med. Maciej Matłok oraz dr n. med. Jacek Pszeniczny.

Efekt operacji? Utrata wagi, nawet do 60 procent nadmiaru masy ciała. Jakie są wskazania do zabiegu? Warto wiedzieć, że chirurgiczne leczenie otyłości to ostateczny etap. Gdy inne metody zawodzą, należy zgłosić się do poradni, gdzie lekarze wykonają odpowiednią kwalifikację. Wstępne kryterium to tzw. wskaźnik masy ciała (BMI). Jeżeli przekracza 40, rozważane jest leczenie operacyjne.

– Zabieg bariatryczny zmienia sposób funkcjonowania przewodu pokarmowego. Zmienia się jednak nie tylko objętość żołądka. W dużym uproszczeniu – zmniejsza się także produkcja i wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu, a zwiększa się produkcja hormonów wywołujących uczucie sytości – wyjaśnia specjalista.

– Dzięki operacji, chory może stracić zbędne kilogramy ale co najważniejsze – poprawia się poziom glukozy, normalizuje się ciśnienie tętnicze, a także poprawie ulega funkcjonowanie układu krążenia czy układu oddechowego. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu otyłości, która dziś na świecie zabija więcej ludzi niż nowotwory – dodaje.

Pro-Familia planuje w najbliższym czasie zapewnić kompleksową opiekę również dla tych pacjentów z problemem otyłości, którzy nie są zainteresowani zabiegami chirurgicznymi.

–  Oferta naszego centrum spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Okazało się, że wiele osób  z problem otyłości szuka wsparcia nie tylko w zakresie leczenia operacyjnego, ale również kompleksowej pomocy ze strony dietetyka, psychologa i trenera personalnego. Dlatego podjęliśmy decyzję o poszerzeniu naszej oferty. W najbliższym czasie zaprezentujemy pacjentom efekty naszej pracy – zapowiada lek. med. Janusz Kidacki, dyrektor ds. medycznych w Pro-Familii.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama