rynek-rzeszow
Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

60 proc. rzeszowian w wieku 16-30 lat słabo ocenia swoją wiedzę na temat regionalnej historii, ale 73 proc. z nich uznało, że tego typu wiedza jest im potrzebna. Naprzeciw  ich oczekiwaniom wyszła Fundacja Rzeszowska, która przygotowała projekt „Laba”, który sprzyja poznaniu miejskiej przestrzeni.

Fundacja Rzeszowska nadała słowu „laba” zupełnie inne znaczenie. Dlaczego? Bo ich projekt na przekór tej nazwie jest edukacyjny. Twórcy dedykują go tym, którzy uczą – nauczycielom, animatorom, bibliotekarzom, itp. oraz tym, którzy uczyć się chcą, czyli młodzieży z Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego oraz przedstawicieli podkarpackich instytucji kultury.

– Laba to synonim czasu wolnego, odpoczynku. Formą aktywnego wypoczynku może być spacer po mieście i odkrywanie jego nieznanej strony. Chcemy zarazić tę ideę mieszkańcom naszego miasta, a młode pokolenia zachęcić do odkrywania regionalnej kultury i historii, poszerzyć ofertę edukacji kulturalno-regionalnej oraz przyczynić się do integracji środowisk kultury, edukacji i turystyki – wyjaśnia Iwona Dusza-Kowalska, prezes Fundacji Rzeszowskiej.

Projekt „Laba” obejmuje mini przewodniki wzbogacony o mapki z QR kodami, które skrywają zagadki gry miejskiej. Aby móc wziąć w niej udział wystarczy mieć smartfon lub tablet z dostępem do internetu i aplikacją do odczytywania kodów QR.

Ponadto, w planach są  warsztaty tworzenia gier miejskich i wycieczek po Rzeszowie dla edukatorów regionalnych, jesienne spacery/gry miejskie dla młodzieży w Rzeszowie organizowane w oparciu o mini przewodnik „Laba” i metody poznane w czasie warsztatów.

– Uczestnicy będą mogli zorganizować spacer dla własnej grupy, jeśli są np. nauczycielami. Alternatywą dla uczestników bez własnej grupy młodzieży będzie nasze wsparcie w organizacji takiej grupy. Jesteśmy elastyczni. Wynikiem warsztatów dla każdego edukatora powinien być jeden spacer po Rzeszowie z mini przewodnikiem „Laba” – dodają przedstawiciele Fundacji Rzeszowskiej.

Projekt Fundacji Rzeszowskiej odpowiada na problem niskiego poczucia tożsamości regionalnej i świadomości historycznej w Rzeszowie. W raporcie z badań jakościowych pn. „Diagnoza dla potrzeb opracowania Strategii Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa z 2013 r”, badani zwrócili uwagę na brak poczucia dumy mieszkańców Rzeszowa z jego tradycji i kultury.

– Wskazano, że w świadomości zbiorowej Rzeszów nie kojarzy się zasadniczo z niczym szczególnym. W grudniu 2015 r. przeprowadziliśmy własne badanie na grupie 73 rzeszowian i mieszkańców powiatu rzeszowskiego w wieku 16-30 lat. Blisko 60 proc. z nich przyznało, że słabo ocenia swoją wiedzę na temat regionalnej historii, jednakże 73 proc. z nich uznało, że tego typu wiedza jest im potrzebna – tłumaczy Iwona Dusza-Kowalska.

„Laba” ma służyć odkrywaniu tradycji i promocji dziedzictwa kulturowego regionu.

Planowane warsztaty są jednodniowe i odbędą się w dwóch terminach: w piątek (20 października) w godz. 14:00-20:00 lub w sobotę (21 października) w godz. 9:00-15:00. Spotkanie rozpocznie się od wycieczki po Rzeszowie, która wystartuje sprzed wejścia przy ratuszu.

Udział w warsztatach i wycieczce jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Na warsztaty można się zapisywać do czwartku (19 października) pod numerem telefonu 737 900 850 lub mailowo: fundacja@rzeszowska.org.pl.

Plan szkolenia:

– 2 godz. – wycieczka po Rzeszowie. Zbiórka grupy warsztatowej odbędzie się przed wejściem do Ratusza w Rynku. Wycieczkę poprowadzi Andrzej Wesół – przewodnik rzeszowskiego oddziału PTTK.

– 1 godz. – inspirujące metody prowadzenia zajęć regionalnych dla młodych z wykorzystaniem elementów gry miejskiej i nowych technologii – wykład prowadzony przez Monikę Drzymałę

– 2 godz. – Odkryj Rzeszów na Labie – praca w grupach przy tworzeniu nowej ścieżki edukacyjnej po Rzeszowie

– 0,5 godz. – Oblicza Rzeszowa – panel dyskusyjny i podsumowanie warsztatów

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama