Zdjęcie: Pixabay

Rzeszów przyjmuje wnioski o dofinansowanie inwestycji eliminujących kopciuchy i takich, które sprawią, że ciepło z mieszkań nie będzie uciekało.  

Dotacje będą wypłacane z programu „Ciepłe Mieszkanie”. Nabór wniosków rozpoczął się 25 września. Miasto Rzeszów w tej sprawie podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. 

Właściciele mieszkań na terenie Rzeszowa mogą ubiegać się o pieniądze na wymianę nieefektywnego źródła ciepła, tzw. kopciuchów, na paliwa stałe, na inne bardziej ekologiczne systemy lub podłączenie lokalu do wspólnego systemu ogrzewania.

Nabór wniosków potrwa do 31 grudnia 2024 roku. Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów starającego się o dofinansowanie – może wynosić od 17,5 tys. zł do nawet 39,9 tys. zł.

Dofinansowanie można dostać m.in. na nowe źródło ciepła (pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy, kocioł na pellet), podłączenie lokalu do wspólnego źródła ciepła, wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wentylację mechaniczną oraz wymianę okien i drzwi.

Są trzy poziomy dofinansowania. Pierwszy – podstawowy, do 35 proc. poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 17,5 tys. zł. Drugi – podwyższony, do 65 proc. kosztów, nie więcej niż 26,9 tys. zł. Trzeci – najwyższy, do 95 proc. kosztów, nie więcej niż 39,9 tys. zł.

Dotacji nie dostanie się, jeżeli ktoś rozpocznie jakiekolwiek prace i zakupy przed podpisaniem umowy z miastem. Dotacja nie przysługuje także tym, którzy w mieszkaniu prowadzą firmę, a na jej potrzeby przeznaczają więcej niż 30 proc. powierzchni lokalu.

Jeżeli budynek, w którym jest mieszkanie, nadaje się do przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej lub jest on podłączony do tej sieci, to dotację można otrzymać wyłącznie na podłączenie lokalu do sieci. Jednocześnie trzeba zlikwidować kopciuchy.

Szczegółowych informacji o dotacjach udziela Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa (ul. Rynek 7). Można też dzwonić pod numer telefonu: 17 875 49 77. Dokumenty o przyznanie dotacji można pobrać ze strony erzeszow.pl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama