Cisza wyborcza to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem, w którym obywatele, po kampanii, mogą zastanowić się, jakiego chcą dokonać wyboru. W Polsce obowiązuje od 1991 roku.

Cisza wyborcza w obecnych wyborach parlamentarnych rozpoczęła się na 24 godziny przed dniem głosowania – 24 października od godz. 0:00 i trwa do zakończenia głosowania do godz. 21:00, jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

W tym czasie zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

W trakcie trwania ciszy wyborczej zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w internecie także obowiązuje cisza wyborcza – za polubienie kandydata lub udostępnienie jego profilu na swojej stronie. Kara za naruszenie ciszy wyborczej wynosi od 20 zł do nawet 5 tysięcy zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Naruszeniem ciszy wyborczej będzie np. opublikowanie na Facebooku zdjęcia kandydata lub polubienie jego profilu, a także „tweetowanie” i udostępnianie informacji wyborczych na Twitterze i innych portalach.

Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, a naruszenie zakazu podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – występkiem.

Ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama