Fot. Urząd Miasta we Wrocławiu. Na zdjęciu wrocławski cmentarz dla zwierząt
Reklama

Najpierw był pomysł, później petycja, teraz jest zbiórka podpisów. Chodzi o cmentarz dla zwierząt. Ratusz nie mówi „nie”. 

Grzebowisko dla zwierząt to pomysł Anny Jabłońskiej, która sama ma dwa psy i chciałaby je w przyszłości godnie pochować. W Rzeszowie nie ma gdzie, więc właściciele psów, kotów i innych zwierząt muszą sobie jakoś radzić sami. Najczęściej niezgodnie z prawem. Bo jeśli ktoś zakopie Azora czy Mruczusia na działce, pod drzewem albo płotem sąsiada bez zgody lekarza weterynarii, działa nielegalnie. Grozi za to od 500 do 5 tys. zł grzywny. 

Wstyd, że Rzeszów wciąż nie ma

Ale ludzie i tak wolą to, niż utylizację. Nie chcą, żeby zwłoki ich zwierząt zostały potraktowane jako odpad. Dlatego Anna Jabłońska stworzyła petycję do prezydenta Konrada Fijołka. Zwraca się w niej w imieniu mieszkańców Rzeszowa.

„Kiedy odchodzą nasi czworonożni przyjaciele, psy, koty i inne zwierzątka, chcemy się z nimi godnie pożegnać, a nie oddawać ich do utylizacji” – brzmi jedno z pierwszych zdań petycji. „Nie chcemy też potajemnie ich zakopywać gdzieś pod osłoną nocy” – czytamy dalej w petycji do prezydenta Rzeszowa. 

„W cywilizowanym świecie nawet w niewielkich miejscowościach cmentarze dla zwierząt są normą. Brak takiego rozwiązania w dużym mieście jakim jest Rzeszów, to rzecz zawstydzająca” – uważa Anna Jabłońska.

W sąsiedztwie Rzeszowa są dwa cmentarze dla zwierząt: w Ropczycach i Rakszawie – Węgliskach. Autorka petycji uważa, że to zbyt daleko, by mieszkańcy Rzeszowa chcieli tam grzebać zwłoki swoich zwierząt. Stąd propozycja utworzenia w Rzeszowie miejsca pochówku dla zwierząt.

Ratusz: zaproponujemy miejsce 

Żeby przekonać do tej idei władze miasta, Anna Jabłońska uruchomiła zbiórkę podpisów. Akcja prowadzona jest także w internecie – TUTAJ. Do tej pory petycję poparło ponad 170 osób. – Prezydent Rzeszowa dostrzega potrzebę wyznaczenia takiego miejsca – twierdzi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Postulat mieszkańców przekazano do Biura Rozwoju Miasta. – Przygotowując nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa, planiści zaproponują lokalizacje, które można przeznaczyć na taki cel – obiecuje Gubernat. 

(la, ram) 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama