– Dziś jest czas, aby rozpocząć ich realizację – uważa podkarpacki europoseł PiS Tomasz Poręba.

Na środowej konferencji w Rzeszowie europoseł Tomasz Poręba i marszałek podkarpacki Władysław Ortyl (PiS) podsumowali kilkuletnie działania podejmowane na szczeblu samorządowym i europejskim na rzecz rozwoju Podkarpacia.

– W ostatnich latach koncentrowaliśmy się na określonych priorytetach, takich jak droga S19, strategia karpacka, rozwój kolei. Dziś jest czas, aby rozpocząć ich realizację – mówił Poręba, który jest wiceprzewodniczącym komisji transportu Parlamentu Europejskiego.

Eurposeł PiS podkreśla także znaczenie rozwoju infrastruktury w regionie ze szczególnym uwzględnieniem drogi S19. Politycy PiS od dawna apelowali do rządu najpierw Donalda Tuska, a potem Ewy Kopacz, by przyspieszyć prace nad utworzeniem tej drogi ekspresowej, która byłaby częścią szlaku Via Carpathia.

Na odcinek Lublin-Rzeszów, który znalazł się w tzw. sieci bazowej TENT (europejskiej sieci transportowej), rozpisane są już przetargi. Odcinek Rzeszów-Babica znalazł się w kontrakcie terytorialnym województwa podkarpackiego. Politycy PiS zapewniają, że również i tam wkrótce rozpoczną się prace.

– Ostatnio zaś zapadła pozytywna decyzja środowiskowa w sprawie budowy odcinka do Barwinka. Wszystko to pozwala z optymizmem patrzeć na powstanie tej drogi na Podkarpaciu – uważa Tomasz Poręba.

Władysław Ortyl przypomniał działania podejmowane na rzecz utworzenia strategii makroregionalnej dla Karpat. Region Karpat spełnia kryteria strategii makroregionalnych opisane przez Komisję Europejską, nie jest jednakże uwzględniony w żadnej z wielostronnych form współpracy UE.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ortyl zaznaczył, że większość państw regionu Karpat to państwa należące do UE i większość problemów tego regionu podlega unijnym politykom. W ostatnich latach udało się zorganizować kilka konferencji poświęconych tej tematyce jak również przeprowadzić pierwszą w historii PE debatę podczas sesji plenarnej.

– W dalszym ciągu staramy się rozwijać ten efekt związany z Karpatami na poziomu samorządu, stąd moja inicjatywa przy mocnym wsparciu europosła Poręby – w komitecie regionów utworzyłem regionalną grupę karpacką, która liczy obecnie 25 osób. W najbliższym czasie będziemy się spotykali, aby na tym poziomie wspierać strategię dla Karpat – mówił marszałek podkarpacki.

W ostatnim czasie w PE Tomasz Poręba był inicjatorem dwóch deklaracji pisemnych – w sprawie S19 i strategii makroregionalnej dla regionu Karpat. – Zależy nam na tym, by polski rząd otrzymał dla tych inicjatyw jak najsilniejsze wsparcie z Brukseli – tłumaczy europoseł PiS.

Tomasz Poręba i Władysław Ortyl przypomnieli także o modernizacji podkarpackich linii kolejowych. – Udało się zagwarantować środki na modernizację linii Dębica-Mielec-Ocice, teraz pora na kolejne – mówił Poręba.

– Rozwój gospodarczy obszarów wschodnich jest konieczny – dodał Władysław Ortyl.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama