Euro 2016 czy komedia? Dziecko czy książka? A może jednak spotkanie z legendarną Korą i jej mężem? Sprawdźcie, co się w weekend będzie działo w Rzeszowie. 

[Not a valid template]

 

PIĄTEK (10 czerwca)

Muzyczną scenę w piątkową noc „sterroryzuje” w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31)  Domin z Neurofunk Society of Poland. Jego specjalność to najmocniejsze drumy, neurofunk,  techstep czy technoid. Domin, w ramach Subbass Session, podzieli się miejscem na scenie również z Kael’em i Errorem. Ta szalona noc rozpocznie się o godz. 22:00. Do 23:00 wstęp kosztuje 5 zł, później 10 zł.

Panów, i nieco mniej Panie, ucieszy z pewnością fakt, że EURO 2016 będzie można oglądać na dużym ekranie Multikina. Zestaw prawdziwego kibica, w którego skład wchodzą: napój 0,7l, naklejki Panini z podobiznami piłkarzy, gadżet piłkarski oraz jednoosobowe darmowe zaproszenie do Strefy Kibica Coca-Cola można kupić w kasie kina za 29,90 zł.

Pierwszy mecz na dużym ekranie będzie można obejrzeć w piątek o godz. 20:45. Francja zmierzy się z Rumunią.

SOBOTA (11 czerwca)

Sebastian Rejent to komik, miłośnik komedii stand-upowej i pracy twórczej. Jaśka Borkowskiego natomiast szokują jego własne przemyślenia, które skłaniają go do kolejnych refleksji. Bartek Zalewski z kolei pisze teksty na przecięciu, niemocy wobec nałogów i walki ze sobą.

To właśnie oni będą bohaterami  komediowej sceny klubu Life House (al. Rejtana 1) już w tę sobotę. Panowie tę komedię odgrywać będą już od 20:00. Bilety w cenie 25 zł można kupić na stronie na kupbilecik.pl.

Sobotni wieczór można spędzić też przy piwie, ale nie byle jakim! Browar Revolta, obchodząc swoje pierwsze urodziny w pubie Underground (ul. Matejki 10), będzie serwował 4 piwa w różnych stylach (american wheat, west coast aipa, new wave lager, earl grey aipa) oraz premierowo – India Pale Ale. Wstęp na urodziny, rozpoczynające się o 20:00, wolny.

W tę szalona noc w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 2) będzie można powrócić do klasycznych dyskotekowych brzmień dzięki imprezie „Back to classic”. Panie, jak zawsze, wchodzą między 21:00 a 22:00 bez opłat, natomiast pozostali: studenci 7 zł, pracujący 10 zł. Początek imprezy o 21:00.

Festiwal Pięknej Książki

Natomiast miłośnicy książek przez ten weekend dosłownie oszaleją, ponieważ od soboty w Millenium Hall rozpoczyna się Festiwal Pięknej Książki. To niepowtarzalna okazja, aby spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami, zobaczyć niezwykłe wystawy, wziąć udział w warsztatach oraz panelach dyskusyjnych. Festiwal rozpoczyna się o godz. 10:00 i potrwa do niedzieli (12 czerwca).

Podczas FPK swoją ofertę zaprezentuje 38 wydawców.

Na wszystkich, którzy odwiedzą Festiwal będą czekać nie tylko autorzy zaproszeni przez wydawców, ale także m.in. Wystawa Plakatu Teatralnego, Wystawa plakatów Rafała Olbińskiego, Wystawa książki artystycznej oraz szereg debat o książce, m.in. Debata o języku. Słowa które dzielą, słowa które łączą, z udziałem prof. Jerzego Bralczyka, prof. Franciszka Ziejki, literata Eustachego Rylskiego oraz prof. Kazimierza Ożoga, a także panel projektantów pt. „Piękna Książka. Jak się ją projektuje”.

Doskonałym uzupełnieniem będzie prezentacja studentów warszawskiego ASP pod hasłem „Chcemy tworzyć piękne książki”. Tajemniczo i intrygująco zapowiada się spotkanie z udziałem prof. Jerzego Bralczyka oraz Michała Ogórka pt. „Debata tytanów inteligencji, finezji językowej i dowcipu”. Ponadto o kuchni dalmatyńskiej opowie Robert Makłowicz.

W ramach Festiwalu odbędzie się również spotkanie z Korą i Kamilem Sipowiczem. Ona – jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki. On – historyk filozofii, dziennikarz, poeta, artysta. Razem tworzą jedną, iście wybuchową mieszankę, wobec której nie można pozostać obojętnym. Oboje rozmawiać będą na temat swojego najnowszego wydawnictwa pt. „Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt innych zwierząt”.

Spotkanie z Korą i Kamilem Sipowiczem odbędzie się w sobotę o godz. 17:00 na poziomie 1 Millenium Hall (obok Księgarni Artystycznej BoSz).

W trakcie Festiwalu poznamy laureata I Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie pod hasłem: „Zaloguj się na Kresach”, który został zorganizowany przez pisarkę pochodzącą z Rzeszowa, Magdalenę Zimny-Louis.

FPK w sobotę i niedzielę trwać będzie od 10:00 do 20:00. Wstęp wolny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Rajd zabytkowych pojazdów

W sobotę ponad 80 zabytkowych pojazdów odwiedzi Boguchwałę i Rzeszów. Tuż przed południem w do muzeum w Bóbrce (godz. 11:50-14:00) zaczną się zjeżdżać zabytkowe pojazdy startujące w Podkarpacko Szaryskim Kryterium Weteranów.

W międzynarodowym rajdzie o charakterze turystycznym wezmą udział przedstawiciele Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Wystartuje w nim ponad 80 zabytkowych pojazdów, a najstarszym będzie Mathias Torpedo M z 1920 roku, którym jechać będą państwo Szymańscy z Karpacza.

Na trasie rajdowej liczącej prawie 200 kilometrów zobaczyć będzie jeszcze inne przedwojenne okazy jak Fiata 508 III S, czy Forda A z 1931 roku.

Wśród „historyków” z lat późniejszych na pewno będą się wyróżniać Fiat 125p 1800 w wersji rajdowej w 1974 roku, malutka BMW isetta i nieco większa BMW 600 na węgierskich numerach. Będzie oczywiście wiele mercedesów i saabów z różnorodnością modeli, a fani tzw. Japonii zobaczą ciekawego Datsuna 120Y oraz nieco współcześniejszą Mazdę MX-5.

Kolejne miejsca gdzie zawita rajd to Niebylec, Boguchwała i Rzeszów. W Niebylcu (15:00 – 17:00) odbędzie się Gymkhana Niebylecka, czyli próba zręcznościowa kierowcy jak i pilota. Warto będzie zobaczyć jak kierowcy będą sobie radzić z torem jazdy z dodatkowymi utrudnieniami, np. szklanka wypełniona wodą.

Z kolei w Boguchwale (16:15 – 19:00) odbędzie się Super OS (ul. Kwiatkowskiego / Akacjowa) podczas którego zabytkowe pojazdy niczym rajdówki będą pędzić pomiędzy przeszkodami w jeździe czasowej. Potem chwila odpoczynku na boguchwalskim Rynku i o 17:30 rozpocznie się konkurs elegancji, gdzie załogi pojazdów będą prezentować swoje auta i motocykle w stylizacji odpowiedniej do wieku swego cacka.

Tuż przed godziną 19:00 mieszkańcy Rzeszowa zobaczą kawalkady tych pojazdów na ulicach Dąbrowskiego, Kopisto jadące do Millenium Hall gdzie odbędzie się ich ostatnia prezentacja z „Wyścigiem na Karowej – Frederique Constant”. Będzie to próba czasowa z elementem dodatkowym, czyli czas przejechania odcinka zostanie przeliczony odpowiednim współczynnikiem odpowiadającym wiekowi pojazdu.

Dzień Odkrywców

Ciekawostki i pokazy naukowe z astronomii, robotyki, interaktywne eksperymenty z fizyki, chemii, matematyki, a także prezentacje historyczne będzie można podziwiać w sobotę podczas 7. Interaktywnego Pikniku Wiedzy „Dzień Odkrywców”, gdzie największa atrakcją ma być samodzielne uczestnictwo w eksperymentach.

Piknik odbędzie się w sobotę od godz. 11:00 do 18:00 w okolicach rzeszowskiego zamku. Więcej informacji TUTAJ.

W sobotę ponownie maluchy będą mogły świętować Dzień Dziecka, ponieważ przy placu mieszczącym się w pobliżu ul. Wiktora, w godz. 15-19 będą na nie czekały pokazy robotów, olimpiada sportowa, szczudlarze pneumatyczni i wiele, wiele innych atrakcji. Organizatorem tej imprezy jest Rzeszowski Dom Kultury filia „Krynicka”. Wstęp wolny.

NIEDZIELA (12 czerwca) 

TVP Rzeszów przygotowała w niedzielne przedpołudnie szczególną atrakcję dla wszystkich, którzy chcieliby poznać pracę telewizji „z drugiej strony ekranu”.

W niedzielę podczas Dnia Otwartego znani z anteny dziennikarze i prezenterzy oprowadzą widzów po niedostępnych zazwyczaj miejscach, takich jak studio czy reżyserka i opowiedzą o pracy newsroomu.

Dzień Otwarty TVP Rzeszów przy al. Kopisto 6 trwać będzie od godz. 10:00 do 14:00. Wstęp bezpłatny. Więcej informacji TUTAJ.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama