Prawie 15 proc. prac wykonano już na budowie drogi ekspresowej S19 na odcinku Świlcza – Rzeszów Południe (Kielanówka). Ponad 6-kilometrowy odcinek ekspresówki ma być gotowy do 2017 r.

Ten fragment S19 buduje konsorcjum firm Eurovia Polska i Warbud. Roboty zaczęły się we wrześniu. Prowadzone są terenach trzech gmin: Rzeszów, Boguchwała, Świlcza. Inwestycja będzie kosztowała ponad 342 mln zł. Ten fragment S19 będzie miał długość 6,3 km. Będzie uzupełnieniem wybudowanego już odcinka S19 Rzeszów Zachód – węzeł Świlcza.

Budowa nowego odcinka S19 ma duże znaczenie dla Rzeszowa. Miasto planuje wybudować 1,5-kilometrową drogę, którą stanowić będzie połączenie węzła Kielanówka z ul. Przemysłową. Na inwestycję przewidziano 130 mln zł.

Opóźnień nie ma

W tej chwili na placu budowy nowego odcinka S19 wykonywane są nasypy, przebudowa sieci teletechnicznych, wodociągowych i gazowych, wzmacnianie gruntu. Drogowcy mówią, że odcinek Świlcza – Rzeszów Południe jest najtrudniejszym w Polsce jeśli chodzi o prace ziemne. Do spulchniania gruntu stosowana jest specjalna technologia Trenchmix, która polega na mieszaniu ziemi z mieszanką cementu i wody na głębokości nawet 10 m.

– To pozwala na budowanie podziemnych ścian z wykorzystaniem obecnego już gruntu – mówi Marek Kaczmarczyk, dyrektor kontraktu w Eurovia Polska.

Dotychczas na placu budowy znaleziono już 10 stanowisk archeologicznych, a 5 zostało już zbadanych. – To duże utrudnienie dla budowlańców, ponieważ wstrzymuje pracę. Na dzisiaj jednak nie mamy opóźnień, które mogą zagrozić ostatecznemu terminowi oddania drogi – zapewnia Kaczmarczyk.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

12 obiektów inżynierskich

W ramach inwestycji powstanie 12 obiektów inżynierskich, w tym estakada o długości ponad 476 m nad ulicą Dębicką i rzeką Przyrwa. W Kielanówce zaplanowano rondo o średnicy 80 m. Zakończenie budowy tego odcinka S19 planowane jest na sierpień 2017 r.

Do tej pory na Podkarpaciu do ruchu oddano dwa odcinki S19: Stobierna – Rzeszów Wschód (7,5 km) oraz Rzeszów Zachód – Świlcza (4,4 km). Odcinek S19 z Rzeszowa do Lublina ma być gotowy do 2020 r. Podkarpacki fragment ekspresówki będzie liczył 174 km.

Droga S19 ma powstać pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Cały trasa przechodząca przez Podkarpacie, województwa lubelskie, mazowieckie i podlaskie będzie mieć ok. 570 km.

WALDEMAR BIENIEK

redakcja@rzeszow-news.pl

 

 

Reklama