Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Anita Lipnicka

Koncert Muzyki Żydowskiej, przedszkolaki w artystycznym wydaniu, nieco Irlandii i szczypta Włoch. Do tego piękne samochody i modowe porady. Będzie muzycznie i  teatralnie, a i Marzannę uda się również utopić. Weekend w Rzeszowie będzie, jak zawsze, ciekawy.

1. PIĄTEK (31 marca)

Jak rozpocząć najlepiej weekend? Od I Przeglądu Artystycznego „Rzeszowskie spacery”.  Na najmłodszych w Centrum Handlowym Plaza od godz. 12:00 czekać będzie mnóstwo atrakcji m.in. Klinika Doktora Misia czyli pokazy pierwszej pomocy dla najmłodszych, szczudlarz clown modelujący baloniki, zabawy z hustą KLANZA, mini plac zabaw i animacje dla dzieci czy bezpłatne komputerowe badanie stóp dziecka.

Pierwszy przegląd artystyczny „Rzeszowskie spacery” to przede wszystkim grupowy występ dzieci z siedmiu rzeszowskich przedszkoli publicznych: nr 3, 9, 11, 17, 22, 34, 37. Około 200 przedszkolaków będzie recytować wierszyki z „Rzeszowskich spacerów”, a nagrodami dla nich będą egzemplarze książki, o której pisaliśmy TUTAJ.

Przegląd ma na celu zachęcenie dzieci do nauki, zwiększanie ich kompetencji i wiedzy, uczy radzenia sobie ze stresem i przyzwyczaja do występów publicznych. Ma też zachęcać do rodzinnego poznawania i korzystania z rzeszowskich atrakcji. Wstęp wolny.

Nocne Spotkanie z Nauką

Warsztaty z kryminalistyki, skręcanie balonów, pokazy chemiczne i fizyczne, zwiedzanie wydziałów Politechniki Rzeszowskiej, pokazy modeli samolotów i dronów – to część atrakcji w ramach III Nocnego Spotkania z Nauką, które odbędzie się na PR w godz. 16-22. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

Nowy sezon Masy Krytycznej 

Po zimowej przerwie rusza Rzeszowska Masa Krytyczna. Pierwszym celem będzie zakończenie… wymówek, że jest zimno, a drugim zwrócenie uwagi urzędników na wysokie krawężniki utrudniające jazdę rowerem, dyskryminujące ustawienia sygnalizacji świetlnej, niedostateczną ilość miejsc parkingowych dla rowerów oraz inne rowerowe problemy.

Przejazd Masy Krytycznej rozpocznie się o 18:00 na rzeszowskim Rynku i zakończy o 19:30 w tym samym miejscu. Trasa przejazdu: Rynek – Kościuszki – Grunwaldzka – Piłsudskiego – Rejtana – Kopisty – Podwisłocze – Most Karpacki – Hetmańska – Chrzanowskiej – Langiewicza – Bohaterów – Witeckiego – Wyspiarskiego – Jałowego – Cieplińskiego – Sokoła – Matejki – Kościuszki – Rynek.

Hunter w klubie Pod Palmą

Hunter zagra w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4a) o godz. 19:00. Grupa w Rzeszowie pojawi się w ramach drugiej odsłony trasy koncertowej nowej płyty studyjnej zatytułowanej „NieWolnOść”, której premiera odbyła się jesienią zeszłego roku. Album spotkał się ze świetnym odbiorem wśród fanów zespołu Hunter.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć jednak nie tylko premierowe utwory, ale także przekrój poprzednich płyt. Będzie to ukłon dla wszystkich fanów zespołu, żeby zarówno starsi jak i młodsi usłyszeli to, co najbardziej lubią. Bilety w cenie 40/50 zł można kupić w Podziemnej Trasie Turystycznej, w klubie oraz na jego stronie pala.rzeszow.pl, a także w serwisie TicketPro.

„Luźne granie”

Podczas spotkania SlotArtCafe, które odbywa się w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) o godz. 19:00 odbędzie się „Luźne granie”. Wspólne śpiewy zaintonują Krzysiek Delikat z Maćkiem Słyszem.

Na spotkanie można przynieść swój ulubiony instrument i dołącz do muzykowania. Minimum jakie powinno się spełnić to włączenie się do wspólnego śpiewu. Repertuar to przekrój polskiej playlisty przełomu wieków – rock, poezja śpiewana i piosenka turystyczna. Wstęp wolny.

„Beze mnie” w „Siemaszce”

W Teatrze im. W. Siemaszkowej odbędzie się o godz. 19:00 spektakl „Beze mnie”. Dusza młodego człowieka skrywa wiele tajemnic, których istnienia możemy nawet nie przypuszczać – wiele głębokich, jątrzących się ran, zduszonych emocji, które muszą w końcu znaleźć jakieś ujście.

Do czego może się posunąć nastolatek, zatruty jadem obojętności, odtrącony, niezrozumiany i osamotniony?  Czy ucieczka w świat wirtualny może go ochronić przed rzeczywistością? To nowoczesne widowisko dogłębnie analizujące klasę jako wspólnotę. To wiwisekcja szkolnych relacji i problemu odrzucenia przez rówieśników i niezrozumienia przez nauczycieli.

Spektakl jest nie tylko „odpowiedni”, czy „dostosowany” do potrzeb bardzo młodych ludzi. Został stworzony z myślą o nich. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru.

Muzyka żydowska w Masce

Koncert Muzyki Żydowskiej Hava Nagila Raysha będziemy mogli z kolei wysłuchać w Teatrze Maska o godz. 19:00. Koncert przeniesie nas w czasy, kiedy na ulicach naszego miasta można było usłyszeć język oraz muzykę żydowską. Tworzący ją ludzie kochali swoją rodzinę, dom, miasto. Modlili się o zdrowie i dobre życie. Jak oni kiedyś, tak my dziś wyśpiewamy naszą historię.

W koncercie zostaną wykorzystane m.in. utwory kompozytora żydowskiego Nachuma Sternheima, który urodził się i mieszkał w Rzeszowie. Bilety w cenie 35 zł można nabyć na ekobilet.pl w kinie Zorza i na godzinę przed koncertem w Teatrze Maska.

Finał „Werbel 2016”

Finałowy koncert plebiscytu „Nagroda muzyczna Polskiego Radia Rzeszów Werbel 2016” połączony z uroczystym wręczeniem statuetek odbędzie o godz. 19:30 w klubie Lukr (al. Kopisto 1).

Nagrodę słuchaczy zdobyła płyta zespołu Rage „Synestezja”. Natomiast główną nagrodę jury przyznało rzeszowskiemu zespołowi The Freeborn Brothers za album „Theatro Ridiculous”. Całość plebiscytu uświetni koncert Anity Lipnickiej „Na Osi Czasu”.

Bilety w cenie 30/40 zł można kupić na www.lukr.club oraz w Punkcie Info w Millenium Hall.

2. SOBOTA (1 kwietnia)

Na stadionie Resovii Rzeszów przy ul. Wyspiańskiego o godz. 9:30 odbędzie się pierwsze spotkanie biegowe z profesjonalnym trenerem w ramach cyklu „BiegamBoLubię”. Celem treningu jest popularyzacja zdrowia, aktywności fizycznej, a także idei pomagania przez bieganie.  Zajęcia trwają godzinę, a ichpoziom jest dostosowywany na bieżąco do potrzeb grupy. Wstęp wolny.

Włoskie marki samochodowe 

Jeśli jesteś posiadaczem pojazdu marki Ferrari, Lamborghini, Maserati, Pagani, Alfa Romeo, Lancia, Fiat, Ducati, czy Piaggio, to konieczne musisz wziąć udział we „Włoskiej wiośnie 2017” na terenie giełdy samochodowej przy ul. Spichlerzowej. Impreza rozpocznie się o godz. 13:00 i potrwa do 19:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Giełda winylowa

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Tysiące Winyli pojawi się znów w Rzeszowie o godz. 12:00 w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24). Co wezmą ze sobą? Tysiące analogów i to nie byle jakich, które będzie można kupić. Podczas spotkania będzie można sprzedać lub wymienić swoje winyle. Giełdę odwiedzi prywatny kolekcjoner z Warszawy z mocą świeżej, mocno POPularnej selekcji. Wstęp wolny.

Wielka premiera najnowszej książki Neli

Nazywa się Nela i ma 11 lat. „Nela i skarby Karaibów”, to jest już jej siódma książka. Z okazji jej premiery autorka spotka się z czytelnikami w rzeszowskim Empiku w Millenium Hall już o godz. 14:00. Dzięki książce wspólnie odkrywać można Karaiby śladami Krzysztofa Kolumba, korsarzy i piratów.

Nela to najmłodsza reporterka świata, która podróżuje od 5. roku życia. Kocha przyrodę i wyprawy. Wspięła się już na Andy w Boliwii, zwiedzała wulkany i gejzery, podziwiała Machu Picchu w Peru, zaprzyjaźniła się z Masajem w Afryce, głaskała tygrysa w Tajlandii, a na Filipinach uratowała żółwia i zeszła 120 metrów w głąb jaskiń.

Premiera najnowszej książki Neli jest częścią Festiwalu Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka dla najmłodszym czytelników, organizowanego prze Empik. 2 kwietnia (godz. 14:00:16:00) w Galerii Rzeszów pojawi się Kubuś Puchatek, który zaprosi wszystkich do swojej krainy. Będzie mnóstwo atrakcji w tym konkursy z ciekawymi, książkowymi nagrodami.

Festiwal zakończy się (7-8 kwietnia) warsztatami „Przecinek i Kropka”, które odbędą się w Galerii Rzeszów. Książki są fajne i kropka. Ale czy wiecie, jak powstają? Albo czy zawsze wyglądały tak, jak obecnie? Od czego zaczęła się przygoda z pisaniem? Empik zaprasza dzieci na niezwykłą podróż po świecie, w którym książka to nie tylko stronice wypełnione tekstem i ilustracjami, ale przede wszystkim wspaniała przygoda.

Islandzka noc

Mr. Silla I Ruxpin, to popularni na całym świecie twórcy z Islandii. Mr. Silla tworzyła kiedyś múm, jeden z najważniejszych islandzkich projektów, teraz skupia się na autorskiej twórczości. W Rzeszowie zagra w Teatrze Maska o godz. 20:00. Bilety w cenie 10/20 zł można kupić w Estradzie Rzeszowskiej lub na stronie internetowej ekobilet.pl 

Ruxpin od zawsze związany był ze sceną elektroniczną. W stolicy Podkarpacia zagra  w Estrada Caffe (Rynek 26) o godz. 22:00, wstęp wolny. Więcej o islandzkiej nocy w Rzeszowie możecie przeczytać TUTAJ.

Eko Piknik w Parku Papieskim

O godz. 12:00 w Parku Papieskim odbędzie się Eko Piknik #SadzimyZielonyRzeszów. Spotkanie na świeżym powietrzu to akcja społeczna mająca na celu promocję ochrony środowiska oraz wspieranie postaw proekologicznych mieszkańców. Przy tym stanowić będzie doskonałą okazję do poznania się, nawiązania relacji integracji mieszkańców.

Finisaż fotografii

W Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) o godz. 12:00 odbędzie się finisaż fotografii autorstwa słuchaczy i absolwentów uczestniczących w warsztatach fotoobrazowania realizowanych pod kierownictwem Andrzeja Drozda w PPSKAKiB w Krośnie. Wystawie towarzyszy kolekcja starych aparatów fotograficznych ze zbiorów Fundacji Aparat Caffe.

Fashion Show z Jessicą Mercedes

Galeria Rzeszów zaprasza na  Wiosenny Fashion Show. Gościem specjalnym będzie Jessica Mercedes. Wydarzenie modowe rozpocznie się o godz. 13:00 pokazami mody dziecięcej. Następnie, o 14:00 odbędzie się spotkanie z fanami Jessici Mercedes, podczas którego będzie możliwość zadania pytań Jessice, zrobienia z nią zdjęcia oraz zdobycia jej autografu. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Dżem w filharmonii 

Dżem – jeden z najważniejszych zespołów polskiej sceny rockowo-bluesowej, zagra swoje największe hity w wersji akustycznej! „Skazany na bluesa”, „Wehikuł czasu”, „Whisky”, „Sen o Wiktorii”, „Czerwony jak cegła”, „Lunatycy” i wiele innych zagra o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Bilety w cenie: 125 zł, 95 zł można kupić w kasie filharmonii.

Piotr Nowak Next w WDK

Koncert  Piotr Nowak Next odbędzie się w WDK (ul. Okrzei 7) o godz. 19:00. Promuje on drugą płytę artysty. Bilety do nabycia na godzinę przed koncertem w cenie 30 zł oraz w księgarni Libra (ul. Jagiellońska 14, I piętro).

„Ostatnie rozdanie”

„Ostatnie rozdanie” na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego, który odbędzie się o godz. 19.00 w Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4). W podejrzanej scenerii piwnicznej, gdzieś na zapleczu pracowni krawieckiej stajemy się uczestnikami seansu wspominania. Porywa nas korowód tajemniczych postaci, które stopniowo odkrywają swoją tożsamość. Szum maszyn pracowni wtóruje rozterkom głównego bohatera, który ze skrawków pamięci próbuje na nowo uszyć sens swojego życia.

Spektakl „Ostatnie rozdanie” jest autorską interpretacją wybranych wątków powieści Wiesława Myśliwskiego pod tym samym tytułem. Główny bohater widzi, spotyka, rozmawia z postaciami, które miały mniejszy lub większy wpływ na jego życie, na obecny kształt jego osobowości. Mężczyzna poddaje się tym wspomnieniom, jest ich mimowolnym uczestnikiem, raczej biernym obserwatorem niż aktywnym kreatorem zdarzeń. W jego rozterkach, pytaniach i tęsknotach możemy przejrzeć się jak w lustrze i dostrzec swoją twarz, zadziwioną własnym istnieniem.

Bilety: 30zł/20 zł  można rezerwować telefonicznie pod numerem 667 714 730.

3. NIEDZIELA (2 kwietnia)

Motocykliści już szósty raz w Rzeszowie na moście Zamkowym utopią marzannę, by rozpocząć nowy sezon. Impreza odbędzie na parkingu przy hali Podpromie o godz. 10:30. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

Koncert ku czci Anny Jantar

„Tribute to Jantar”  to koncert poświęcony Annie Jantar, w którym udział biorą Magda Steczkowska, a także uczestnicy programów „The Voice of Poland”, „Twoja twarz brzmi znajomo” oraz „Mam talent” m.in. Jagoda Kret, Marek Kaliszuk czy Kamil Bijoś. Twórca tego projektu jest Arek Kłusowski. Te wspaniałe głosy w niemniej wspaniałym repertuarze będzie można usłyszeć godz. 16:00 w Filharmonii Podkarpackiej.

Bilety w cenie od 85 do 110 zł (w zależności od miejsca na sali) można zamawiać: zbiorowe u Edwarda Małka, tel. 506 55 39 37, biuro@edma.art.pl, www.teatralne.info lub w biurze Impresariatu edma.art (ul. Kościuszki 5/1), tel. 501 285 863, edmaart.impresariat@gmail.com; indywidualne w kasie filharmonii, Podziemnej Trasie Turystycznej lub na stronach www.tributetojantar.pl, www.biletyna.pl  i www.kupbilecik.pl.

Koncertowi „Tribute to Janta” patronuje Rzeszów News.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl