Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów
Reklama

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie otrzymała decyzję środowiskową na rozbudowę istniejącej drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Sokołów Małopolski Północ – węzeł Jasionka (ok. 15 km).

Jak poinformowała Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA, zatwierdzono także program inwestycji. – W pierwszym kwartale 2022 roku planujemy ogłosić przetarg na realizację inwestycji w systemie „Projektuj i buduj” – przekazała Rarus.  

Decyzja środowiskowa

Decyzję środowiskową wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie. To dokument, który formalnie pozwala drogowcom na poszukiwanie wykonawcy rozbudowy S19 na odcinku węzeł Sokołów Młp. Północ – węzeł Jasionka. 

Rozbudowa tego fragmentu „ekspresówki” będzie polegała na dobudowie drugiej jezdni. Obecnie na tym odcinku S19 są trzy pasy. Po rozbudowie, będą dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m oraz pobocza. Docelowa nośność to 115 kN/oś.

Rozbudowa na długości ok. 13,9 km

Rozbudowa S19 będzie prowadzona na terenie powiatów rzeszowskiego (gmina Sokołów Małopolski i gm. Trzebownisko) i łańcuckiego (gm. Czarna), w sąsiedztwie już istniejącej, pierwszej jezdni drogi ekspresowej. S19 zostanie rozbudowana na długości ok. 13,9 km.

Powstaną także nowe obiekty, w tym estakada w Nienadówce (157,5 m), 2 wiadukty (w tym jeden z funkcją przejścia dla zwierząt średnich), 13 przejść dla zwierząt, przejazd gospodarczy, 2 przepusty, ponad 3 km ekranów akustycznych i zbiorniki retencyjne.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
W Nienadówce estakada

W Nienadówce droga poprowadzona zostanie estakadą – ok. 30 m od kościoła pw. Św. Bartłomieja Apostoła, przy drodze DW878. Ze względu na ochronę kościoła wybudowanego w stylu neogotyckim, podczas budowy będą stosowane pale wiercone, a nie walce. 

Wykonany też zostanie ekran przezroczysty, który ma uwypuklić walory historyczne i zabytkowe kościoła. MOP Stobierna (strona wschodnia) zostanie rozbudowany do kat. II – w przyszłości będzie mogła powstać tam stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe.

Zniknie tzw. wąskie gardło

O rozbudowę S19 kierowcy proszą już od dawna. To tzw. wąskie gardło, które utrudnia ruch ciężarówek, dojazd do specjalnej strefy ekonomicznej i lotniska w Jasionce. GDDKiA twierdzi, że po dobudowie drugiej jezdni na S19 będzie mniej wypadków.  

– Dzięki rozbudowie będzie możliwość zwiększenia prędkości – wyjaśnia Joanna Rarus. GDDKiA Rzeszów przewiduje, że budowa drugiej jezdni rozpocznie się w drugim kwartale 2024 roku i zakończy się w drugiej połowie 2026. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama