Reklama

Już ponad 1000 osób zadeklarowało, że weźmie udział w proteście 20 czerwca przeciwko zakazowi rowerowemu na rzeszowskich deptakach. W najbliższy piątek odbędzie zaś nadzwyczajna Masa Krytyczna.

Protest przeciwko zakazowi rowerowemu, który w tamtym tygodniu wydał prezydent Tadeusz Ferenc, przybiera na sile. Przeciwnicy zakazu skrzykują się na Facebooku. Tak, jak wczoraj zapowiadaliśmy, jeden z protestów odbędzie się w piątek 20 czerwca. Inicjatywa ta wyszła od twórców bloga rzeszoff-on.pl. Organizatorzy podkreślają, że manifestacja będzie pokojowa.

– Nie pozwólmy na wyrzucenie rowerów z deptaków! Zapraszajcie znajomych, rodzinę. 20 czerwca zbieramy się na rzeszowskim Rynku o godz. 18.00! Razem prowadzimy rowery (nie możemy łamać prawa i jechać) ulicami Kościuszki, 3 Maja do al. Lubomirskich przy fontannie multimedialnej w ramach protestu przeciwko decyzji Prezydenta – napisali na Facebooku organizatorzy manifestacji.

Udział w niej zadeklarowało już ponad 1000 osób.

W piątek Masa Krytyczna 

Przeciwko zakazowi rowerowemu na rzeszowskich deptakach w najbliższy piątek (13 czerwca) protestować także będą uczestnicy Masy Krytycznej, którą organizuje stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl. – Pokażmy, że deptaki są dla każdego, również dla mieszkańców, którzy wybrali właśnie rower, jako środek transportu „od drzwi do drzwi”. Nie może być tak, że wszyscy odpowiadamy zbiorowo za tych, którzy nie przestrzegają bezpieczeństwa i przepisów drogowych – czytamy na oficjalnym profilu Rzeszowskiej Masy Krytycznej na Facebooku.

Nadzwyczajna Masa Krytyczna wyruszy w piątek z Rynku o godz. 18:00. Planowana trasa przejazdu ulicami: Rynek – Kościuszki – Grunwaldzka – Sobieskiego – Sokoła – 3 Maja – Aleja Lubomirskich – Szopena – Plac Śreniawitów – Lisa-Kuli – Zamkowa – 3 Maja – Kościuszki – Grunwaldzka – Piłsudskiego – Cieplińskiego (nawrotka) – Sokoła – 3 Maja – Zamkowa – Zygmuntowska – Jagiellońska – 3 Maja – Kościuszki – Słowackiego – Szopena – Aleja Lubomirskich – 3 Maja – Kościuszki – Rynek.

Jak na razie udział w piątkowej Masie zadeklarowało ponad 100 rowerzystów.

Wczoraj stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl wystosowało do prezydenta Tadeusza Ferenca list z prośbą o wycofanie zakazu rowerowego. Rowerzyści uważają, że wyrzucenie ich z deptaków jest zbyt radykalną decyzją. Prezydenta przekonują, że w latach 2007-2013 rowerzyści na rzeszowskich deptakach byli sprawcami tylko trzech zdarzeń. Tadeusz Ferenc zakaz rowerowy na deptakach wprowadził po skargach mieszkańców, którzy uważają, że rowerzyści nie zwracają uwagi na pieszych.

List o zakazie do wojewody

Do grona przeciwników zakazu rowerowego dołączyli również działacze Kongresu Nowej Prawicy i Prawicy Podkarpackiej. Dzisiaj wystosowali list do wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej. Poinformowali w nim, że już poprzednia decyzja dotycząca wprowadzenia w Rzeszowie buspasów była prawnie wątpliwa.

– Pani Wojewoda nigdy nie widziała w tym nic dziwnego. Zdaje się, iż Tadeusz Ferenc potraktował to jako zachętę, by pójść dalej. Obecnie zabronił jeździć rowerem po centrum miasta a przepisy opisujące, kto może tam jeździć, używają pojęć nieznanych ustawie takich jak „riksza” czy „dorożka”. Mało tego. Mimo jasnej ustawowej definicji „pojazdu uprzywilejowanego”, dla Tadeusza Ferenca takimi są też pojazdy służb miejskich. Oczekujemy, jak któregoś dnia na ulice Rzeszowa wyjedzie śmieciarka zaopatrzona w niebieskie koguty i syrenę – napisali do wojewody Dariusz Małek (KNP) i Ireneusz Dzieszko (PP).

Kompromitacja rzecznika 

We wczorajszych „Aktualnościach” TVP Rzeszów skompromitował się Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. Nie potrafił sam znaleźć zarządzenia o zakazie rowerowym. Po telewizyjnym materiale ratusz na swojej oficjalnej stronie zamieścił wreszcie dzisiaj informacje o zakazie, która po kilkudziesięciu minutach jednak „spadła” z pierwszej strony „aktualności”.

– Od dnia 5 czerwca br. w centrum miasta obowiązuje zakaz poruszania się na rowerach. Obejmuje on ul. 3-go Maja, Kościuszki i Grunwaldzką. Zakaz został wprowadzony w trosce o bezpieczeństwo pieszych, którzy skarżyli się na niebezpieczną jazdę rowerzystów, przez co w ostatnim czasie doszło do kilku potrąceń spacerowiczów – poinformował Urząd Miasta w Rzeszowie.

W piątek w ratuszu ma się odbyć spotkanie rowerzystów z prezydentem Ferencem.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

  1. „… manifestacja będzie pokojowa…” po czesci to prawda, taczki przygotowywane dla prezydenta to nie woz bojowy separatystow. Ale sa plusy. Mogl skonczyc jak Jagna wywieziona na furze gnoju.

Comments are closed.