Coś dla miłośników historii i militariów. W Rzeszowie otwarto sklep „Bunkier”

Szeroko pojęty demobil wojskowy, artykuły nowe i używane, odzież i sprzęt wojskowy, pamiątki historyczne, artykuły mundurowe, obuwie i wiele innych – to wszystko znajdziecie w nowym sklepie „Bunkier”, który otwarto w Rzeszowie. 

 

„Bunkier” to nowy punkt handlowy w Rzeszowie, działający w ramach współpracy z krośnieńskim i jasielskim sklepem „Bunkier”. Podobnie jak w Krośnie i Jaśle rzeszowski punkt łączy w sobie elementy historycznej ekspozycji oraz sklepu. Sklep znajduje się przy ul. Bernardyńskiej 6.

Dla twórców sklepu, militaria oraz pamiątki historyczne, głównie te związane z historią XX wieku, to coś więcej niż tylko przedmioty. Mają swoją historie, były niemym świadkiem wielu wydarzeń – mają niejako swoją duszę. Pomysłodawcy „Bunkra” bardzo dobrze czują się w ich otoczeniu. Teraz łączą swoją pasję z biznesem prowadząc rodzinną firmę.

– Pasja do rzeczy, które mają swoją indywidualną historię, rodziła się w nas już od dziecka . Pamiętam, kiedy byłem jeszcze małym chłopcem, często przeglądałem pamiątki moich dziadków, słuchając ich opowieści o czasach wojennej tułaczki – wspomina Sławomir Bęben,  współwłaściciel sklepu „Bunkier”.

Zrobić coś dla siebie

W ostatnich latach podczas wakacyjnych wyjazdów często wraz z dziećmi odwiedzali miejsca, w których można było znaleźć pamiątki historyczne i militaria. Na przykład w Kołobrzegu zaglądali do dużego składu wojskowego. Tam kupowali różne rzeczy – hełmy, maski przeciwgazowe i wiele innych akcesoriów wojskowych. Z czasem okazało się, że kolekcja jest bardzo duża.

– Jeszcze cztery lata temu pracowaliśmy w dużych krośnieńskich firmach. Praca w charakterze bankowca a później kierownika działu sprzedaży nie była jednak zajęciem, które chciałem wykonywać przez kolejnych kilkanaście lat – opowiada Sławomir Bęben. 

Doszedł do wniosku, że w jego życiu nadszedł czas na to, aby zrobić coś dla siebie. Nie zwlekając wspólnie z żoną postanowili połączyć swoją pasję ze sposobem na zarabianie pieniędzy. Cztery lata temu założyli rodzinną firmę otwierając pierwszy sklep w Krośnie przy ul. Kolejowej. Nazwa sklepu nie pozostawiała wątpliwości, z czym mogą się w zetknąć ich klienci. To była początek „Bunkra”.

– Często mówię, iż Bunkier to takie schronienie dla nas i naszych dzieciaków w tych często dziwnych nieprzewidywalnych czasach – mówi pan Sławomir.

„Bunkier” to miejsce dla wszystkich

Początkowo w „Bunkrze”, klienci mogli znaleźć głównie rzeczy z demobilu pochodzących z zasobów armii polskiej, amerykańskiej, brytyjskiej, niemieckiej czy czechosłowackiej. Twórcy sklepu mnóstwo czasu spędzali na objeżdżaniu targów i giełd, na których zaopatrywali sklep w militaria i pamiątki historyczne. Dwa lata doświadczeń zaowocowały otwarciem punktu sezonowego w Miejscu Piastowym oraz później kolejnego sklepu w Jaśle.

– Pomysł, aby otworzyć sklep z militariami w Jaśle, a teraz w Rzeszowie wynika z naszej obserwacji, iż brakuje takich miejsc, jak nasz sklep. Bez trudu odnajdą się w nim miłośnicy historii oraz osoby szukające praktycznych przedmiotów lub ubrań. Mamy wiele pamiątek związanych z historią drugiej wojny światowej oraz historią komunizmu – opowiada Sławomir Bęben.  

Sklep „Bunkier” to miejsce dla wszystkich, którzy poszukują dobrej jakości odzieży szytej dla potrzeb wojska. Są to rzeczy zarówno używane, jak i nowe. Posiadając niezbyt wysoki budżet można kupić kurtkę, spodnie lub bluzę, są również noże, wiatrówki, plecaki, pasy i wiele innych ciekawych rzeczy. 

W ubiegłym roku do „Bunkier” do swojej oferty wprowadził również wojskową odzież dziecięcą. W sklepie można zaopatrzyć się w oryginalne obuwie wojskowe uznanych marek jak np. Magnum, Zephyr, Bennon, czy Protektor. Sklep jest również dystrybutorem nowej odzieży marki Helikon, Grom, Texar oraz Mil-tec. Można również nabyć artykuły turystyczne.

Odszukują relikty przeszłości 

Klientami „Bunkra” są nie tylko pasjonaci historii, ale osoby szukające oryginalnych, dobrze wykonanych, wysokiej jakości produktów. Bogaty asortyment pozwala sklepowi na realizowanie współpracy ze szkołami mundurowymi regionu. Z „Bunkrem” współpracuje także wiele stowarzyszeń i organizacji .

„Bunkier” z pewnością powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy historii. Ilość militariów oraz autentycznych pozostałości pamiętających czasy dwudziestolecia międzywojennego oraz drugiej wojny światowej może robić wrażenie. Pamiątki okresu powojennego również nie są rzadkością. Choć eksponaty, głównie te najciekawsze szybko znajdują nowych właścicieli.

– Robimy wszystko, aby poprzez nowe zakupy zasoby sklepu pozostawały nieuszczuplone. Wciąż z zawziętością odszukujemy reliktów przeszłości, ich odszukiwanie i przywracanie do życia to nasza pasja – twierdzi pan Sławomir. 

Idei wojny i zabijania nie propagują

W „Bunkrze” część rzeczy pamięta wydarzenia sprzed dziesiątków lat, choćby radziecki karabin Gorionow, czy karabin Diegtiariew z 1943 r. Są również menażki, hełmy oraz inne eksponaty pochodzące z pól bitew II światowej. Broń, oczywiście, pozbawiona jest cech bojowych.

– Nie propagujemy w żadnym wypadku idei wojny i zabijania. Kupując te rzeczy ratuję je przed zniszczeniem. Takim sposobem uratowaliśmy wiekowego Stara 660, którego nabyliśmy na licytacji sprzętu wojskowego. Jego los był przesądzony, poszedłby na części lub na złom. Staram się te wszystkie unikaty kompletować i odsprzedawać dalej pasjonatom. Mam wówczas pewność, że te przedmioty otrzymają drugie życie – nie chodzi tu bynajmniej tylko o pieniądze – podkreśla Sławomir Bęben. 

„Bunkier” zajmuje się również wybijaniem nieśmiertelników, które mogą stanowić oryginalny podarunek. W lecie sklep udostępnia swój sprzęt do organizacji różnych imprez plenerowych – kuchnię polową, namioty, samochody.

Przypominamy, „Bunkier” w Rzeszowie znajduje się przy ul. Bernardyńskiej 6.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama