Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Do 16 sierpnia przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli skutki COVID-19, mogą składać wnioski o świadczenie postojowe.

W ramach tzw. tarcz antykryzysowych ZUS na Podkarpaciu wypłacił z tego tytułu 285 mln zł, a łączna kwota zwolnienia z opłacania składek przekroczyła 673,7 mln zł. Od 16 maja zniesiono w Polsce stan epidemii (zamieniony na stan zagrożenia epidemicznego).

– Wnioski o świadczenie postojowe przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zniesiono stan epidemii, czyli 16 sierpnia – wyjaśnia Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu.

Termin 16 sierpnia dotyczy wniosków: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6. Inaczej jest w przypadku wniosków o świadczenie lub ponowne świadczenie postojowe (RSP-DD7). Te wnioski mogą być składane do 23 lipca br.

Dotyczy to takich branż: sprzedaż detaliczna, transportowa, gastronomiczna, kulturalno-rozrywkowa, sportowa, turystyczna, edukacyjna, cateringowa, usługowa, hotelowa, lecznictwo i fizjoterapia, fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, wypożyczanie i dzierżawa, targi, wyroby futrzarskie i pralnictwo, dyskoteki, pokoje zagadek.

Świadczenie postojowe przeznaczone jest dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, którzy odczuli skutki COVID-19. Aby otrzymać pieniądze, należy spełnić kilka warunków. Informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS.

Świadczenie przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2020 r. – 2080 zł. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na 1300 zł.

Bez zmian pozostaje kwestia rozkładania na raty albo odraczanie terminu płatności bez naliczania opłaty prolongacyjnej oraz możliwość wnioskowania o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę. Przedsiębiorcy nadal mogą skorzystać z tych ulg i wnioskować do ZUS.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama