Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Andrzej Wajda

Około 70 prac Zdzisława Beksińskiego i Andrzeja Wajdy będzie można zobaczyć w podrzeszowskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Wystawa zostanie otwarta w najbliższy piątek (25 listopada).

„Dwóch Wielkich Nieobecnych – Beksiński – Wajda” – to wystawa poświęcona twórczości wybitnych polskich artystów – malarza Zdzisława Beksińskiego i  reżysera Andrzeja Wajdy. To będzie pierwsza w Polsce wspólna wystawa prac obu mistrzów. Także w CWK po raz pierwszy odbędzie się takie wydarzenie. Dotychczas Centrum przyzwyczajało nas do wydarzeń gospodarczych, jak choćby ostatnio Kongres 590.

Tym razem CWK staje się również przestrzenią promocji kultury i sztuki, otwartą dla wszystkich, chcących bliżej poznać osiągnięcia wybitnych polskich artystów. Wystawa „Dwóch Wielkich Nieobecnych – Beksiński – Wajda” zostanie oficjalnie otwarta w najbliższy piątek (25 listopada).

– Nasze zaangażowanie w ten projekt jest pewnego rodzaju podziękowaniem dla obu twórców za ich nieoceniony wkład w rozwój polskiej kultury i sztuki – mówi Agata Brożek, dyrektor marketingu i sprzedaży Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ok. 70 prac. Grafiki komputerowe Zdzisława Beksińskiego pochodzą z Muzeum Historycznego w Sanoku, któremu sanocki artysta przekazał cały swój majątek. Natomiast rysunki i szkice Andrzeja Wajdy, które będzie można oglądać w CWK, pochodzą z Galerii Bagno 2 w Warszawie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wystawie będzie towarzyszyć premiera autobiograficznego filmu dokumentalnego „Andrzej Wajda -Moje Inspiracje”, w którym mistrz odsłania tajniki swojego warsztatu reżyserskiego opowiadając m.in. o swojej fascynacji twórczością wybitnych polskich malarzy oraz o czerpaniu inspiracji z ich dzieł przy realizowaniu filmów i spektakli teatralnych.

– Film jest znakomitą promocją polskiego malarstwa i przypomnieniem najważniejszych dzieł przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce – podkreślają organizatorzy wystawy, która będzie czynna do 2 grudnia. Wstęp bezpłatny.

Zdzisław Beksiński został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu w nocy z 21 na 22 lutego 2005 r. Miał 76 lat. Andrzej Wajda zmarł 9 października br. Miał 90 lat.

Fot. Materiały Muzeum Historycznego w Sanoku. Na zdjęciu Zdzisław Beksiński
Fot. Materiały Muzeum Historycznego w Sanoku. Na zdjęciu Zdzisław Beksiński

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama