Iwasiów, Orbitowski, Lenkowska czy Grzebałkowska? Proza feministyczna, groza, reportaż a może poezja? Jeśli nie wiecie, co wybrać, to najlepiej pójść do WiMBP w Rzeszowie na spotkania autorskie i osobiście przetestować pisarza na własnej skórze.

[Not a valid template]

 

Miłośnicy książek z Rzeszowa powinni skierować się do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, ale nie tylko po to, aby pożyczyć kolejną wspaniałą powieść, ale również po to, aby spotkać się osobiście z autorami.

Krytyczka feministyczna

Pierwszym gościem biblioteki będzie Inga Iwasiów, profesor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, krytyczka, pisarka. Jedna z pierwszych polskich krytyczek feministycznych, zajmująca się zarówno teorią kultury, jak i analizą praktyk artystycznych – od literatury, poprzez teatr, do sztuk wizualnych.

Autorka i redaktorka wielu książek, w tym „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj” (2002); „Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie” (2004, 2008); „Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku” (2013).

Iwasiów jako pisarka znana jest z takich powieści jak: „Bambino” (finał Nike 2008), „Ku słońcu” (2010); powieści „Na krótko” (2012), „W powietrzu” (2014), „Pięćdziesiatka” (2015), a także opowiadania „Smaki i dotyki” (2006, 2014).

W 2014 r. ukazały się eseistyczne „Blogotony” oraz autobiograficzny „Umarł mi. Notatnik żałoby”. Jest również  felietonistką dodatku książkowego w „Tygodniku Powszechnym” oraz Magazynu Szczecińskiego „Gazety Wyborczej”.

Spotkanie z pisarką poprowadzi prof. Magdalena Rabizo-Birek z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obędzie się ono we wtorek (18 października) o godz. 17.00 w budynku WiMBP w Rzeszowie (ul. Sokoła 13).

Prof. Iwasiów o godz. 11:00  wygłosi również wykład „Konstruowanie postaci: Barbara Radziwiłłówna” w dużej auli UR, budynek AO (I piętro, ul. prof. S. Pigonia 1).

Autorka książki o Beksińskich

Kolejnym gościem biblioteki będzie Łukasz Orbitowski – pisarz literatury grozy i fantastyki, nominowanym do Nagrody Literackiej „Nike”. Autor sześciu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Szczęśliwa ziemia”, „Tracę ciepło”.

W 2016 r. Orbitowski otrzymał Paszport Polityki. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia. Na antenie TVP Kultura prowadzi program „Dezerterzy”. Wiecznie w podróży, gubi się między miastami. Przez przyjaciół zwany „Potworem”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Spotkanie z pisarzem odbędzie się w czwartek (20 października) o godz. 17:00.

Magdalena Grzebałkowska to z kolei reporterka,  pisarka nominowana w 2016 r. do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „1945. Wojna i pokój”. Absolwentka studiów historycznych w Uniwersytecie Gdańskim. Laureatka, m.in. Nagrody Grand Press (2009) oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego (2014).

Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego („Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”) oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich („Beksińscy. Portret podwójny”). Z nią będzie można się spotkać 27 października (czwartek) również o godz. 17:00.

Premiera „Babeliady”

Początkiem listopada natomiast będzie można spotkać się z Krystyną Lenkowską – poetką, tłumaczką, autorką cenioną poza granicami kraju. Wiersze Lenkowskiej były publikowane w USA, na Ukrainie, w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czechach, Indiach, Izraelu, na Litwie, w Macedonii, Meksyku, Mongolii, Rumunii, na Słowacji, Tajwanie.

Wiersz „Oko Johna Keatsa w Rzymie” dostał pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie w Sarajewie „Seeking for a Poem” za rok 2012. Lenkowska jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz międzynarodowego stowarzyszenia Poetas del Mundo.

To też autorka piosenek zespołu Ratatam z Rzeszowa oraz Beaty Czerneckiej z Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Jej najnowszym dziełem jest „Babeliada”. Dla Lenkowskiej to premiera, ponieważ w ręce czytelników oddaje po raz pierwszy powieść.

Spotkanie z poetką odbędzie się 7 listopada (poniedziałek) o godz. 17:00 w Wypożyczalni Głównej (ul. Dąbrowskiego 33a).

Na wszystkie spotkania wstęp bezpłatny.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama